Kilerdeki TNT muamması

Ankara’da bir apartmanın kilerinde bulunan 25 kilo TNT ile ilgili şüpheler eski kiracı kadın üzerinde toplandı. Polis kadını ve kefil olduğu ileri sürülen albayı arıyor

Kilerdeki TNT muamması
25 Ocak 2012 Çarşamba 08:25 tarihinde eklendi.

 

Ankara’da bir İranlı’nın yeni taşındığı evin kilerinde bulduğu 25 kilogram TNT patlayıcıyla ilgili soruşturma sürüyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin el koyduğu soruşturma, Elvankent Bankalar Sitesi’ndeki dairenin ev sahiplerinin verdiği bilgiler çerçevesinde sürdürülüyor.

Verilen ifadelere göre, Kasım ayında kısa boylu sarışın bir kadın emlakçıya geldi, evi kiralamak istedi. “Diş hekimiyim, eşim asker, İstanbul’da görevli” dedi. Kadın kendisinin diş hekimi olduğunu, eşinin de pilot subay olduğunu söyledi. Emlakçı, memur kefil isteyince kiracı, jandarma albay olduğunu söyleyen bir kefil getirdi. Sözleşme imzalandı. Ama, kiracı dairede sadece 18 gün kaldı ve emlakçıya İstanbul’da daha iyi bir iş imkanı bulduğunu ve taşınacağını bildirerek evi boşalttı.
 
Emlakçı bunun üzerine yeni bir kiracı aradı ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde çalıştığını beyan eden bir İranlı evi kiraladı. Kiraladığı daireye ait bodrum katında kiler olarak kullanılan depoya eşya koymak isteyen İranlı, siyah poşetler içinde eşya olduğunu görünce ev sahibine, sonra da polise haber verdi. Bomba uzmanlarının ilk incelemesi sonucunda patlayıcının TNT olduğu anlaşıldı. 25 kilogram TNT’nin yanı sıra, düzenek hazırlamakta kullanılan ve kapsül adı verilen aparatlar da bulundu. İran vatandaşı ve dairenin sahibi, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
 
Kefil albay araştırılıyor
 
İnceleme, kadının kimliği üzerinde yoğunlaştı. Ancak Diş Hekimleri Odası’nda kadının verdiği isimde bir diş hekiminin kaydı bulunamadı. Bunun üzerine pilot ve kefil olarak imza veren jandarma albayın isimleri araştırılmaya başlandı. Evsahibi Turan Başar, bir önceki kiracı olan kadın evi kiralandığında memleketi Erzurum'da olduğunu ve kendisini hiç görmediğini savundu. TNT’nin Kumrular Sokak’takine benzer bir eylem hazırlığının parçası olabileceği ve kadının canlı bomba olma kuşkusu ön plana çıktı.

Vatan Gazetesi