Kimya fabrikasında yangın

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nin Pelitli Köyü yakınlarında kurulu Erkay Kimya adlı fabrikada yangın çıktı.

Kimya fabrikasında yangın
23 Nisan 2013 Salı 16:37 tarihinde eklendi, 1.210 kez okundu.

 

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nin Pelitli Köyü yakınlarındaki, taş yapıştırıcı kimyasallarında lider kuruluşlarından Elkay Kimya Fabrikası'nda bugün öğleden sonra yangın çıktı. Zaman zaman meydana gelen patlamalar nedeniyle itfaiye güçlükle müdahale ederken fabrikada hasar büyük oldu.
 
Taş yapıştırıcı ve dolgular, koruyucu kimyasallar, zemin parlatma ve bakım kimyasalları, temizlik ve bakım kimyasalları, ahşap bakım ve koruma kimyasalları, testere ve elmas kesiciler üreten Elkay Kimya Fabrikası'nda bugün saat 15.30 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Ürünlerini 50 ülkeye ihraç eden Elkay Kimya Fabrikası'nda bugün 23 Nisan Bayramı tatili nedeniyle çalışma yapılmıyordu. Fabrikanın girişindeki depodan başladığı belirtilen yangın, kısa sürede kimyasal maddelerin tutuşmasıyla diğer bölümlere sıçradı.
 
Yangına önce Gebze Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti, ardından Tuzla ve İzmit başta olmak üzere çevredeki itfaiye grupları takviye için geldi. Çevreyi simsiyah duman kaplarken, kimyasal maddelerin bulunduğu tank ve ambalajların sık sık patlaması nedeniyle, söndürme çalışmaları güçlükle sürdürülebildi. Bu arada fabrika içindeki bir traktör ve kamyon da tamamen yandı. Yangın saat 17.30 sıralarında kontrol altına alınırken, fabrikada hasarın büyük olduğu belirtildi.
 
Gebze Kaymakamı Salih Karabulut olay yerinde incelemenin ardından yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre fabrikanın kullanılmaz hale geldiği söyledi. Yangının neden olduğu zararın 15 milyon lirayı bulacağı ileri sürüldü.

"CAN KAYBI OLMAMASI SEVİNDİRİCİ"
 
Olay yerinde inceleme yapan Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, can kaybı olmamasının teselli olduğunu söyledi.
 
Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, görevlilerden bilgi aldıktan sonra yaptığı açıklamada, fabrika bekçisinin ifadesine göre yangının atık depolama bölümünde başladığının anlaşıldığını söyledi. Kaymakam Karabulut, yangının elektrik kontağından kaynaklandığımış olabileceğini belirterek, "Daha sonrada yayılarak fabrikayı kaplamış. Bizi sevindiren iki unsur var.

Biri can kaybı olmaması, ikincisi ise kısmen kontrol altına alınıp yerleşim yerine yakın olmamasıdır. 20 araçla 5 koldan söndürme faliyetleri devam ediyor. Yangın şu anda kısmen kontrol altına alındı. Tamamen kontrol altına alındığında ise kamera kayıtları incelendikten sonra yangının başlangıcı ortaya çıkacak." dedi.
 

DHA