Kış Bahçesi Tasarımları

Yazın enerji veren günlerinden sonra kış ayları daha yavaş bir hayat sunuyor. Bu güzel zamanlarda da kış bahçeleri bize, kendimize bolca zaman ayırma, düşünme ve keyif yapma fırsatı sunuyor.

Kış Bahçesi Tasarımları
01 Aralık 2020 Salı 18:14 tarihinde eklendi, 1.375 kez okundu.

Modern ev mimarisinde ayrı bir yere sahip kış bahçesi, çok eski zamanlardan beri mimari çizimlerin önemli bir parçasıdır. En eski Avrupa saraylarına baktığımızda her birinin kendine has özellikleri olan kış bahçeleri olduğunu görüyoruz. Özellikle soğuk ülkelerin mimarisinde çok daha özel bir yeri olan kış bahçelerinin uygun tasarlanması ile yazın da gayet rahatlıkla kullanılması mümkündür. Kış bahçelerinin yanındaki sera ve botanik bahçeleri de bu tarzın önemli bir tamamlayıcısı olur.
 

Doğa ve dış dünya ile iç içe olma şansı sunan kış bahçeleri, günün yorgunluğunu ve stresini atmamıza yardımcı oluyor. Yazın enerji veren günlerinden sonra kış ayları daha yavaş bir hayat sunuyor. Bu güzel zamanlarda da kış bahçeleri bize, kendimize bolca zaman ayırma, düşünme ve keyif yapma fırsatı sunuyor.
 

Kış bahçesi dekore edilirken dış etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Havanın en soğuk olduğu zamanlarda bile bu alanın kullanılabilmesi için gerekirse duvarlara yalıtım yapılmalıdır. Pencere pervazları dış etkenler düşünülerek seçilmelidir. Soğuk havasının içeriye girmesi şartlar ne olursa olsun engellenmelidir. Ancak bu şekilde çetin kış şartlarından korunabilir.

Sus havuzlarına örnek verecek olursak;
 

Süs Havuzları
 

Bir zamanlar tüm bahçelerin baş tacı olan süs havuzları zaman içerisinde eski önemini yitirmişti. Ardından yeniden trend olmaya başlayan bu havuzları özellikle kış bahçelerinde bir çok farklı tasarım ile görmeye başladık. Atık malzemelerin kullanılarak yapıldığı tasarım havuzlar ise geri dönüşüm açısından herkesin gönlünü kazandı. Birbiri üzerine yerleştirilmiş çeşitli büyüklükteki kutulardan yavaş yavaş akan sular bulundukları ortama farklı bir serinlik ve hoşluk kattı. Kış bahçelerinde taşlar ve saksılar arasına yerleştirilen süs havuzları modern zamanların önemli bahçe aksesuarlarından biri olmaya devam ediyor.
 

Balkonda Kış Bahçesi Modelleri
 

Kapalı balkon veya kapalı teras ile kış bahçesi tamamen birbirinden farklıydı. Ancak son zamanlarda yapılan evlerin ayrı bir bahçeye yer vermeyen tasarımları tasarımcıları balkondan kış bahçesi tasarlamaya zorladı. Böylece tüm balkonlar kapalı balkon olarak kış bahçesi haline getirilebilir oldu.
 

Teras Kapatma Sistemleri
 

İhtiyaca göre tavanda da cam kullanımı ya da perde ile örtme alternatifi sunan teras kapatma sistemleri tercih edilebilir.
 

Cam Sundurma
 

Boydan boya camla döşenen bir enfes bahçe manzarası ile bütünleşen bir alan dizayn ediliyor.
 

Cephede Çıkma
 

Genellikle üst katlarda çıkma yapılır. Bu örnekte ise oturma odası alanı uzatılarak kış bahçesi eşliğinde geniş bir alan kullanımı sağlanıyor.
 

Ahşap Tavan Cam Pencereler
 

Sade ve huzur veren atmosferiyle şık bir oturma alanı.