KKDİK ön kayıt için son bir buçuk ay!

23.07.2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan kkdik açılımı; kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanması anlamına gelir

KKDİK ön kayıt için son bir buçuk ay!
19 Kasım 2020 Perşembe 09:44 tarihinde eklendi.

23.07.2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan kkdik açılımı; kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanması anlamına gelir. Avrupa’da yürürlükte olan REACH yönetmeliğinin bir benzeri olan bu yönetmelikte amaç, kimyasalların zararlı etkilerini en aza indirebilecek yöntemler geliştirmek yanı sıra insan ve çevre sağlığını korumaktır.

 

KKDİK Ön- Kayıt

 

Yönetmeliğin yayınlanmasından sonra 23.12.2017 ve 31.12.2020 tarihleri arası kkdik ön kayıt süreci olarak belirlenmiştir. Ön kayıt için kalan son bir buçuk ay içerisinde kayıt yaptıramayan tüzel kişiler, kayıt sürecini gerçekleştiremeyecek ve 2024 yılı itibariyle ürünlerini piyasaya arz edemeyecektir. Ön kayıt sürecinde gerekli olan tek belge, ön-MBDF’dir.

 

KKDİK Kayıt

 

Kkdik kayıt süreci, ön kayıt işlemleri yapılmasının akabininde 31.12.2023’e kadar sürecek. Bu süre zarfına kadar kimyasalların yönetmelikte belirtilen belgeler ile birlikte kaydının yapılması gerekiyor.

 

Kimler KKDİK Kaydı Yaptırmalıdır?

 

Yıllık bir ton ve üzerinde kimyasal maddeyi üreten ya da ithal eden; Türkiye’de yer alan tüzel kişilerin her bir madde için kayıt yaptırması gerekiyor. KKDİK kapsamında ürettikleri ya da ithal ettiği maddelerin kayıtlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kimyasal Kayıt Sistemi( KKS)ye yapacaktır.

 

KKDİK Kayıt İçin Yetkili Kişiler Kim?

 

Kkdik işlemleri, bakanlığın yaptığı uzmanlık sınavlarında Kimyasal Değerlendirme Uzmanı ünvanını almış kişiler tarafından yürütülmektedir. Kkdik danışmanlık hizmeti veren kurum ve şirketlerden destek alabilirsiniz.

 

Siz de alanında uzman ekibiyle ; ön-mbdf,gbf belgesi, kkdik danışmanlığı hizmetleri veren TMGD TR Mühendislik ile tanışmak için tıklayın!