Koalisyon yolunda ilk mutabakat

Koalisyon görüşmeleri için AKP ve CHP tarafından görevlendirilen Ömer Çelik ve Haluk Koç ilk kez bir araya geldi.

Koalisyon yolunda ilk mutabakat
21 Temmuz 2015 Salı 14:50 tarihinde eklendi, 4.001 kez okundu.
Koalisyon görüşmeleri için AKP ve CHP tarafından görevlendirilen Ömer Çelik ve Haluk Koç ilk kez bir araya geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç’la görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, yönteme ilişkin mutabakata vardıklarını, heyetlerin haftasonu veya önümüzdeki hafta başında bir araya geleceğini söyledi.
 
Çelik, görüşmenin ardından şu açıklamada bulundu:
 
Birincisi ilkelerin belirlenmesi... İkinci olarak görüşeceğimiz konu başlıklarının belirlenmesi, üçüncü olarak da hangi mekanda bir araya geleceğimizle ilgili bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili bir toplantımız var. Karşılıklı olarak heyetlere katılacak isimler belirlenir ve karşılıklı olarak bildirilecek. Arkasından biz heyetler olarak hafta sonuna doğru, en geç hafta başı bir araya geliriz. Bu ilkeler üzerinden hangi konu başlıklarını konuşmamız gerektiğine karar vereceğiz.
 
Yaklaşık görüşmeler için 10-15 günlük vakte ihtiyacımız var. Bütün konu başlıklarını değerlendirmemiz için. Bu sürecin bitimine doğru sayın genel başkanlara ayrı ayrı yada beraber bir sunum yapılır. Bu çerçevede mutabık olunan, olunmayan ve çatışılan noktalar ortaya konulur. Ama koalisyon kurulmasına imkan olmadığına karar verilirse, süreç kesilmiş olur.
 
‘HEYETLER BİRARAYA GELECEK’
 
Görüşme hem pozitif bir havada geçti hem de mutabık kaldık. Heyetlere karar verilecek, heyetler bir araya gelecek. Bütün bunlar, ben de kendileri de genel başkanlara sunacağım. Genel başkanların değerlendirmesi neticesinde, sayı ve isimler belirlenecek. Heyetin rahat ve sağlıklı biçimde görüşebilmesi için ihtiyacımız olan, ve ortak kabul görecek bir yer olması lazım.
 
Öncelikle siyasi meseleler, sonraya ekonomik meseleler bırakılacak. Her birimizin konu başlıkları var. Örneğin yargıdan bahsediyoruz, biz ne mana yüklüyoruz, onlar ne mana yüklüyorlar. Dış politikada onlar ne düşünüyorlar biz ne düşünüyoruz. Konu başlıklarını netleştireceğiz ilk heyet görüşmesi için.
Bizim görevimiz resmi çekmek. Bir hükümet ortaklığını gerçekleşmesi de erken seçim ihtimali de yarı yarıyadır. Bu görüşmeleri yürütüyoruz, sürecin kendisi sonuç kadar kıymetlidir.
 
Müzakerelere geçme kararı verilir yada verilmez, ikisi de mümkün. Bugünkü görüşme, sürecin standartlarını belirlemeye yönelik bir görüşme oldu. Mutabık olunduğu takdirde, genel başkanlara sunum yapıldıktan sonra, artık biz görüşmelere geçeriz derlerse öyle bir fotoğraf çıkar. Görüşmelere geçmeyiz derlerse süreç orada kesilir.
 
KONU BAŞLIKLARI BELİRLENECEK
 
Çelik, açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı:
 
Siz masaya neleri getireceksiniz? İlkeleriniz neler olacak? Seçim barajının düşürülmesi gündeme geldi mi? Yargı bağımsızlığı, çözüm süreci gibi...
 
Zaten bu konu başlıkları başbakanımızın, genel başkanımızın hem parti kongresinde açıkladığı bir takım ilkeler. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu ’nun 14 maddelik açıklaması var. Seçim barajı, dış politika gibi konular, bu konular konu başlığı olsun mu diye ilk heyet görüşmesinde bunlara karar vereceğiz.
Düne göre daha mı umutlusunuz?
 
Siyasetçi açısından umut umutsuzluk gibi kavramlar belirleyici değil. Her şey masa. Ama karar verilmiş bir süreç var. Eğer istikşafi görüşmeler sonunda biz müzakere geçebiliriz noktasına gelinirse başka bir değerlendirme olur.

Radikal