Komisyonda tek uzlaşı '1 Temmuz'

Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı sonrasında AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Komisyonda tek uzlaşı 1 Temmuz
03 Mayıs 2013 Cuma 22:58 tarihinde eklendi.

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı yaklaşık 7 saat sürdü. Toplantı sonrasında AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

AK Partili Şentop, diğer partilerin takvime karşı çıktıklarını söyledi. CHP’li Atilla Kart ise, komisyonun ikinci aşama olan, metin oluşturma aşamasında olduğunu belirterek, “O noktada bir mutabakat sağlandı. Yasama yılı sonuna kadar, yani Haziran ayı sonu ya da Temmuz başı şeklinde bir mutabakat sağlandı. Ancak bunun devamında çalışmalar kilitlendi. AKP orada ikinci aşamadan sonra, Anayasa konusunun tamamında bir uzlaşma olmadığı takdirde çalışmaların sonlandırılmasını istiyor.” diye konuştu. 
 
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, yazım çalışmalarının bir takvime bağlanması gerektiği yönünde görüş belirttiklerini kaydederek, “Buna karşı çıktılar. Biz, Meclis’in tatile gireceği döneme kadar, 1 Temmuz'a kadar veya uzarsa Temmuz içinde de olabilir, yazım aşaması devam edebilir, dedik. Ucu açık olmasın diyorlar ama diğer partiler takvime karşı çıkıyorlar.” ifadesini kullandı. 
 
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise, “Şu anda Anayasa Uzlaşma Komisyonu olarak 15 maddelik protokolümüzün 11. Maddesine göre ikinci aşamayı müzakere ediyoruz. Yani metin oluşturma aşamasındayız.

Burada, özellikle iktidar grubunun bu aşamaya yönelik olarak bir tarih belirleme noktasında talepleri oldu. Bunun üzerinden yürüyen tartışmalar. O noktada bir mutabakat sağlandı. Yasama yılı sonuna kadar, yani Haziran ayı sonu ya da Temmuz başı şeklinde bir mutabakat sağlandı. Ancak bunun devamında çalışmalar kilitlendi.” dedi. 
 
İkinci aşamanın sonunda ortaya çıkacak metinin bütünüyle uzlaşmaya dayalı bir metin olmayacağının açık olduğunu söyleyen Kart, “AKP orada ikinci aşamadan sonra, Anayasa konusunun tamamında bir uzlaşma olmadığı takdirde çalışmaların sonlandırılmasını istiyor. Üçüncü ve dördüncü aşamanın yapılmamasını istiyor.” diye konuştu. 
 
Kart, iktidar partisinin aylardır masayı terk etmek istediğini belirterek şöyle devam etti: “Bugün işin özü buydu. Masayı terk etmek noktasında kararlı olan bir siyasi iktidar var. Bunun gerekçesini yaratmaya çalışıyorlar. Biz iyi niyetle ikinci aşamada da her türlü katkıyı vermek çabasındayız. İkinci aşamada yüzde 100 mutabakat olmayacağı çok açık.

Ondan sonra Anayasanın olgunlaşması, kamuoyunun tartışmasına sunulması ve dördüncü aşama olarak da yeniden müzakerenin yapılması gerekiyor. 15 maddelik protokol bunu söylüyor. Mutabakat ile hazırlanan protokolün askıya alınmasını isteyen iktidar girişimi söz konusuydu. O noktada çalışmaların şu anda tıkandığını görüyoruz. Salı günü saat 15.30’da yeniden müzakereler yapılacak.”

Atilla Kart, AK Parti’nin Anayasa çalışmalarını en geç Haziran ayı sonunda bitirmenin alt yapısını oluşturmaya çalıştığını ileri sürdü.

CİHAN