Kömür ocağında kalp krizi geçirip öldü

Zonguldak'ın Ereğl İlçesi'nde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında çalışan maden işçisi 36 yaşındaki Ersin Erdoğan, çalışma sırasında kalp krizinden öldü.

19 Şubat 2014 Çarşamba 19:32 tarihinde eklendi.
Erdoğan'ı hastaneye götüren ambulansta doktor bulunmadığı, bu nedenle kurtarılamadığı ileri sürüldü.
 
Gündüz vardiyasında çalışan Ersin Erdoğan, mesai bitimine 15 dakika kala saat 14.45 sıralarında yerin 500 metre altında üretim yaparken fenalaşarak yere yığıldı. Arkadaşları tarafından ocaktan çıkarılan Erdoğan, kuruma ait ambulansla Ereğli Devlet Hastanesi'ne götürülmek üzere yola çıkarıldı. Bu sırada ambulansta doktor bulunmaması nedeniyle Erdoğan'a müdahale yapılamadığı belirtildi.
 
YOLDA 112 ACİL SERVİS DOKTORU MÜDAHALE ETTİ
 
Yolda 112 Acil Servis ambulansındaki doktorun kurum ambulansına geçerek ilk müdahaleyi yaptığı Erdoğan, hastaneye kaldırıldı. Bu sırada madencinin yakınları da hastaneye geldi. Acil serviste yapılan tüm çabalara karşın Ersin Erdoğan kurtarılamadı.
 
Hastane bahçesinde beklerken eşinin ölüm haberini alan 33 yaşındaki Gülşen Erdoğan, gözyaşlarına boğuldu. Sinir krizi geçiren Gülşen Erdoğan'ı yakınları teskin etmeye çalıştı. Ersin Erdoğan'ın diğer yakınları ve mesai arkadaşları da gözyaşlarını tutamadı.
 
'İLK MÜDAHALE YAPILSAYDI KURTULABİLİRDİ'
 
Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkan Yardımcısı Ali Eşitmez, madencinin ölümünden TTK'yı sorumlu tuttu. 50 kişinin üzerinde çalışan iş yerlerinde doktor bulunması mecburiyeti olduğunu hatırlatan Ali Eşitmez, şöyle dedi:
 
"Gencecik arkadaşımızı göz göre göre ölüme gönderdik. Arkadaşımız kalbinde bir sızı hissediyor ve yere yığılıyor. Maalesef bizim kurumumuzda acil müdahale edecek bir doktorumuz yok. Bunu defalarca dile getirmiştik. Arkadaşımız göz göre göre kurban edildi burada. Arkadaşımıza ilk müdahale yapılmış olsaydı kurtulabilirdi. Bize en yakın sağlık istasyonu 20 kilometre. Yolda 112 acil servis doktoru müdahale etti. Ama o zamana kadar arkadaşımızın kalbi durmuştu. Bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı." 

DHA