Koronavirüs her yanımızı sardı

İran, Irak, Azerbaycan, Ermenistan, Yunanistan, Gürcistan’dan sonra komşumuz Bulgaristan’da da koronavirüs görüldü. 4 vakanın tespit edildiği ülkede bakanlar kurulu olağanüstü toplandı.

Koronavirüs her yanımızı sardı
09 Mart 2020 Pazartesi 14:31 tarihinde eklendi, 22.221 kez okundu.
Dünyada koronavirüs alarmı veriliyor, virüs her gün onlarca ülkeye daha bulaşıyor.
 
İran, Irak, Azerbaycan, Ermenistan, Yunanistan, Gürcistan’dan sonra komşumuz Bulgaristan’da da koronavirüs görüldü. 4 vakanın tespit edildiği ülkede bakanlar kurulu olağanüstü toplandı. Suriye'de ise iç savaş koşullarında gerekli sağlık taraması yapılamadığı için salgının yayılıp yayılmadığı konusunda hala net bir bilgi söz konusu değil.
 
gisanddata.maps.arcgis.com adlı sitede yer alan anlık güncellemelere göre bugün itibariyle 110 bin 41 vaka olduğu ve toplamda 3 bin 825 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Sitedeki verilere göre 110 bin 41 vakanın 80 bin 735'i Çin'de görülüyor. Ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 7.
 
 
 
Çin'den sonra en fazla vaka 7 bin 382 ile Güney Kore ve 7 bin 375 ile İtalya olarak görülüyor. Ölüm oranında ise Çin'i 366 ölüm ile İtalya ve 194 ile İran takip ediyor. 
 
Ülkeler önlemlerini tek tek virüsün yayıldığı bölgeleri karantinaya almakta bulurken, uzmanlar solunum yoluyla bulaşan hastalıktan kendini koruması için mutlaka maske takılmasını öneriyor ve hasta olduğu düşünülen kişilere yaklaşılmamasını, ellerin mutlaka sık sık yıkanmasını tavsiye ediyor. Kaynak: CNN