KPSS iptal edilecek mi?

ÖSYM Başkanı Ali Demir, KPSS lisans sınavının adil ve eşit yapıldığından hiçbir kuşku bulunmadığını belirterek, sınav iptalinin söz konusu olmadığını söyledi.

KPSS iptal edilecek mi?
07 Eylül 2012 Cuma 16:08 tarihinde eklendi, 1.242 kez okundu.

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bazı basın yayın organları ve internet sitelerinde, 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (2012-KPSS Lisans) sonuçlarına ilişkin haberlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
''Sınav sonuçlarının yanlış hesaplandığı'' iddialarına değinen Demir, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren ÖSYM'ye bin 800 sınav sonucuna itiraz dilekçesi ulaştığını, bu sayı içinde aynı adaylara ait birden fazla itiraz dilekçesinin de bulunduğunu söyledi.
 
Dilekçe veren adayların soru kitapçığı ve cevap kağıdına tekrar bakılarak tek tek ayrıntılı şekilde incelendiğini vurgulayan Demir, incelemeler neticesinde herhangi bir hata saptanmadığına dikkati çekti.
 
Sınavın değerlendirme işlemlerinin, başvuru tarihinde kamuoyunun bilgisine sunulan 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Kılavuzu'nda yer alan ilke ve kurallar doğrultusunda yapıldığına işaret eden Demir, kılavuzda yer alan diğer tüm bilgiler gibi, kılavuzunun değerlendirmeye ilişkin hükümlerinin de aynen uygulandığını belirtti.
 
Demir, bu doğrultuda yapılan hesaplama sonucunda, sınava giren ve sınavı geçerli olan adaylardan testin herhangi birinde doğru ya da yanlış hiçbir cevabı bulunmayanlara, ilgili test için bir standart puan hesaplanmadığını vurguladı.
 
'ÖSYM'YE ULAŞMAYAN CEVAP KAĞIDI YOK'
''7 bin adayın cevap kağıdı kayıp'' iddiasına ilişkin değerlendirmede bulunan Demir, her sınavdan sonra ÖSYM'de tüm adayların cevap kağıdının tek tek sayılarak teslim alındığını ve sınav merkezlerinden dönen her sınav evrakının, sınavın tüm aşamalarında izlendiğini, sınav sonrasında merkeze ulaşan cevap kağıtlarının hiçbir işleme tabi tutulmadan hemen elektronik olarak kayıt altına alındığını ifade etti.
 
Demir, ''Merkezimizde bir cevap kağıdı, soru kitapçığı veya sınava ilişkin herhangi bir bilginin kaybolması söz konusu olmadığı gibi merkezimize ulaşmamış herhangi bir cevap kağıda da bulunmamaktadır'' dedi.
 
''Sınavdan önce sınav sorularının yayımlandığı'' iddialarına da değinen Demir, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
''Sınav sonrası merkezimizde yapılan, adayların soru kitapçıkları üzerindeki inceleme ve tutanakların incelenmesi neticesinde, bazı adayların sınavdan çıkılması yasak olan süre içinde sınav binasından çıktıkları, bazı adayların soru kitapçıklarını sınav salonundan dışarı çıkardıkları veya soru kitapçığının sayfalarını yırtarak soruları sınav salonundan dışarı çıkardığı tespit edilmiş, bu adayların sınavı geçersiz sayılmıştır. Sınavdan çıkan bir adayın soru kitapçığını kendilerine ulaştırdığı, ilgili internet sitesi tarafından da ifade edilmişti.''
 
'KAMERA İNCELEMELERİ DEVAM EDİYOR'
2012-KPSS lisans sınavında pek çok sınav salonunda sınavın kamerayla görüntülendiğini anımsatan Demir, kamera kayıtlarının bir bölümünün incelenmesinin sona erdiğini, bir bölümünün ise ayrıntılı olarak incelenmesine devam edildiğini söyledi.
 
İncelenen kayıtlara göre bazı adayların sınavlarının geçersiz sayıldığını bildiren Demir, ''İlgili kamera kayıtlarının incelenmesinin bitmesini takiben ÖSYM gerekli işlemleri yapmaya devam edecek. Sonuçların ilan edilmiş olması, ilgili adayların yerleşmiş bile olsalar sınavlarının iptal edilemeyeceği anlamını taşımamaktadır. 6114 sayılı yasanın verdiği yetkiyle ÖSYM'nin kişiler yerleşmiş bile olsalar yaptığı sınavı iptal edebilme yetkisinin olduğu unutulmamalıdır'' ifadesine yer verdi.
 
''Bir adaya ait Sınava Giriş Belgesi'nin bulunduğu'' iddiasına ilişkin ise Demir, adaylara Sınava Giriş Belgeleri'nin ÖSYM tarafından gönderilmediğini, adayların sınava giriş belgelerini internetten kendi TC kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edindiğini hatırlattı.
 
Bu belgenin sınav salonunda da adaydan alınmadığını vurgulayan Demir, belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaretin bulunmaması gerektiğinin kılavuzlarla ve duyurularla adaylara duyurulduğunu söyledi.
 
Uyarılara uymayanların olabildiğini belirten Demir, belgenin, sınava girişlerde emniyet görevlilerince titizlikle kontrol edildiğini ve belge üzerinde herhangi bir not bulunan adayın sınava alınmadığını ifade etti.
 
Demir, şöyle devam etti:
 
''Sadece ilgili sınav için geçerli bir belgenin, sınavdan çıkan adaylar tarafından yırtılıp bir çöp kutusuna atılması şaşılacak bir durum değildir. Bunun yapılması ÖSYM açısından bir sorun teşkil etmemekle birlikte, yapılması aday açısından sakıncalı sonuçlar oluşturabilecektir. Adaylar sınavdan sonra bu belgelerini imha etme konusunda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü belgenin üzerinde adayın TC kimlik numarası, adresi ve benzeri kişisel bilgileri de bulunmaktadır. Ancak, bir adayın soruları veya cevaplarını bir kağıda yazarak sınav salonundan çıkarması sınav kurallarına aykırı olduğundan, iddia konusu adayın sınav sorularına ilişkin bazı notları sınava giriş belgesinin arka yüzüne yazarak sınav salonundan çıkardığı tespit edildiğinden, iddia edildiği gibi sınavı iptal edilmemiş adayın sınavı hakkında inceleme başlatılmış ve devam etmektedir.''
 
Demir, ''ÖSYM, çoklu sınav, elektronik sınav, sınavın tüm aşamalarının online izlenebilmesi ve il sınav binaları gibi çalışmalarına devam ediyor'' dedi.
 
'SINAVIN ADİL YAPILDIĞINDAN HİÇBİR KUŞKU YOK'
Sınava girişlerde ve sınav esnasında bir dizi yeni güvenlik önlemi aldıklarını belirten Demir, emek harcamadan başkalarının hakkını ele geçirenlerin, bu önlemler nedeniyle amaçlarına ulaşamadıklarının artık bilinen bir gerçek olduğunu ifade etti.
 
''Son günlerde yaşanan gelişmeler göstermektedir ki bu kişiler, sınavlara gölge düşürerek, sınavlara ilişkin alınan önlemleri ve sınavları tartışılır hale getirmek gayreti içinde olmuşlardır'' diyen Demir, özellikle KPSS gibi kamu kurum ve kuruluşlarına kamu görevlisi olarak atanmada birinci derecede önemi bulunan bu sınavda, yapılmak istenenin, kesinlikle ÖSYM'ye ve sınavın güvenirliğine, sınavlarda alınan güvenlik önlemlerine tehdit olduğunu belirtti.
 
Demir, ''Bazı grupların ÖSYM'yi ve KPSS'yi tartışma gayretinin de KPSS'nin kaldırılmasına yönelik bir kamuoyu oluşturma çabası olduğu düşünülmekte'' dedi.
 
Sınavın yapıldığı gün emniyet güçlerince yapılan operasyonlarda, sınava yönelik sahtecilik, sınava başkasının girmesini sağlamaya çalışma girişimlerinde bulunan çok sayıda kişinin yakalandığını anımsatan Demir, şunları söyledi:
 
''Tüm bu haber ve yorumların nedeninin, bu sınav için çok sayıda sınav merkezimizde yürütülen operasyonlardan rahatsız olan çevrelerin, ÖSYM'de azimle oluşturulmak istenen güveni yok etmeye yönelik girişimleri olduğu çok açık. Amaçlarına ulaşamayan kişi ve grupların karalama kampanyasıyla sınava itirazları artırarak, sınavı iptal ettirme gayretleri de bilinmekte. ÖSYM'nin, sınavın tüm merkezlerde adil ve eşit yapıldığından hiçbir kuşkusu yok. Bu nedenle sınavın iptali söz konusu değil.''