Kredi fırsatı! Başvuru için son gün...

Milyonlarca kişi için güzel haber! Avantajlı kredi kullanım fırsatı... Aylık 347 TL'den başlayan taksitlerle kredi kullanılabiliyor. 100 bin liraya kadar kredi kullanmak mümkün. 31 Mart tarihine kadar avantajlı kredi kullanan kişiler erken emekli olma imkanı da buluyor. 17 Kasım 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına imkan tanıyan yasaya göre; Bağkur’lular yapılandırma kanunu kapsamında prim borçlarını ödedikleri takdirde sigortalılı

Kredi fırsatı! Başvuru için son gün...
11 Ocak 2021 Pazartesi 10:15 tarihinde eklendi, 1.416 kez okundu.
Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yapılandırılmasına imkan tanıyan yasa, 17 Kasım 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Buna göre; daha önce borcu nedeniyle sigortalılık süresi dondurulan Bağkur’lular yapılandırma kanunu kapsamında prim borçlarını ödedikleri takdirde sigortalılık süreleri yeniden canlandırılarak, emekliliklerine sayılacak. İhya başvuruları 1 Aralık’ta başladı ve 1 Şubat 2021 tarihine kadar sürecek.
 
31 Mart'a kadar
 
SGK, başvuru sahiplerinin ödemeleri gereken prim tutarını hesaplayarak tebliğ edecek. Tebliğ edilen tutarın da ödenmesi gereken süre 31 Mart 2021 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar borcunu yatıranların sigortalılık süresi yeniden aktif hale getirilecek. Düzenleme 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla tüm prim borçlarını kapsayacak. Bağkur tescili yapıldığı halde hiç prim ödememiş kişilerin tüm sigortalılık süreleri durdurulacak.
 
İsteyen sildirebilecek
 
Örneğin; 1 Ocak 2019 tarihinde Bağkur tescili yapılan sigortalı, 31 Ekim 2020 tarihine kadar hiç prim ödemediyse ve Bağkur kapsamında faaliyetlerine devam ediyorsa, 1 Şubat 2021 tarihine kadar da ödeme yapmaması ya da bu borcunu yapılandırmaması halinde, 31 Ekim’den önceki prim borçları silinecek ve sigortalılık süreleri durdurulacak. Bu sigortalının Bağkur’u 1 Kasım 2020 itibarıyla yeniden başlatılacak. Bu tarihten sonrakini düzenli ödemek gerekecek. (Posta)