Kredi kartı taksit yasağına tepki

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nun kredi kartları kullanımıyla ilgili yaptığı son düzenlemeye, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleri tepki gösterdi.

Kredi kartı taksit yasağına tepki
06 Ocak 2014 Pazartesi 18:19 tarihinde eklendi, 2.923 kez okundu.

Taksit yasağıyla telefon satışlarının yüzde 80 düşeceğini belirten temsilciler, düzenlemenin gözden geçirilmesini istedi.

BDDK'nin 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren cep telefonlarında taksiti kaldırması, sektörde faaliyet gösteren firmalar arasında sıkıntıya sebep oldu. Sektör temsilcileri, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)nda biraraya gelerek açıklama yaptı.

MTSO Meclis Başkanı Hayati Dolman ve Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı, Elektronik Ürünler İmalatı ve Ticareti Komitesi Başkanı Gökhan Palas, Başkan Yardımcısı Eray Mertcan ve Komite Üyesi Ali Yumuk, sektörde büyük bir krize yol açacağı düşünülen yeni düzenleme hakkında deklarasyon yayınladı.

Cep telefonlarında taksitin kalkmasının satıcıları zora sokacağını belirten Komite Başkanı Palas, "100 adet cep telefonu satan bir üyemizin, fiyatı 2 bin TL civarında olan telefonları peşin satması mümkün değil. Bu uygulamayla işletme sahipleri, telefon satarken zorlanacak. Taksitli alışveriş yapan müşterilerimiz, taahhütlü telefon alımlarına yönelecek. Alım gücünün zorlaştığı günümüzde taksitin kalkması, sektörümüzü zora sokar." dedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Aşçı da taksitlerin kaldırılmasıyla vatandaşların cep telefonu başta olmak üzere birçok elektronik cihaza taksitli sahip olabilmek için tüketici kredisine, senetli alışverişe yöneleceğini belirtti. Aşçı, "Kontör satışlarındaki taksitin engellenmesine bizler de olumlu bakıyoruz ancak bu kanun değişikliği cep telefonu, bilgisayar ve tablette de uygulandı.

Elektronik ve beyaz eşyada ise taksit dokuzla sınırlandırıldı. Vergiler ve hareketli kurlar sektörü zorluyor. Taksitin kaldırılması senetle satış, bankalardan tüketici kredisi, taahhütlü satışı zorlayacak. En olumsuz etkiye ise sahte cep telefonu satışlarının, internet sitelerinden artışında tanık olacağız.

Yurtdışından getirilecek telefonlardaki artışı göreceğiz. Bunların yaşanmaması için ilgili kurumların konuyla ilgili düzenleme yapmalarını, hükümetimizin de bir çözüm üretmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.


CİHAN