Kripto Borsasında Bilgisayar Korsanlarının Kurbanı Olmak (Güvenilir Bir Cüzdan Önerisi)

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, günlük hayatta yapmamız gereken birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz

Kripto Borsasında Bilgisayar Korsanlarının Kurbanı Olmak (Güvenilir Bir Cüzdan Önerisi)
29 Ağustos 2022 Pazartesi 22:01 tarihinde eklendi, 1.118 kez okundu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, günlük hayatta yapmamız gereken birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. İnternet üzerinden gerçekleştirdiğimiz bu işlemler hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır fakat, aynı zamanda, bu teknolojinin kişisel verilerimizin siber suçlu kişilerin ve bilgisayar korsanlarının eline geçmesi riskini de beraberinde getirdiği bir gerçektir. Bu kişiler birbirinden farklı yollar kullanarak ve kolay bir şekilde bütün bilgilerimizi ele geçirebilir ve bu bilgileri kötü amaçları için kullanabilirler.
 

Peki bu kadar tehlikeli bir ortamda kripto para kullanıcıları için durum nedir? Hesapları güvende midir? Bilgisayar korsanları, kripto hesabınıza kolayca erişim sağlayabilir mi? Hadi hep birlikte bu soruları açıklığa kavuşturalım!
 

Yazımızın sonunda, sizler için, kripto yatırımında bulunabileceğiniz, güvenli bir donanım cüzdanı tavsiyesinde de bulunduk. Bizimle kalın!
 

İnternette Bilgisayar Korsanlarının Kurbanı Olmak Ne Kadar Kolaydır?
 

Bu soruya kısaca cevap vermek gerekirse, cevabımız “Bilgisayar korsanlarının kurbanı olmak oldukça kolaydır.”

Peki bunu nasıl yapıyorlar?
 

Hepimiz bilgisayar korsanlarının, bilgisayar başında saatler geçirerek sayfalarca kod yazdıklarını, parolamızı kırmak için birbirinden farklı yollar denediklerini zannederiz. Ancak, maalesef ki, durum hiç de düşündüğümüz gibi değildir.
 

Bilgisayar korsanları, oldukça basit yöntemlerle kripto hesabınıza erişimi sağlayacak programları oluşturup hızlı bir şekilde tüm bilgilerinize erişebilme özelliğine sahiplerdir.
 

Parolanızı sürekli değiştirmek ve güvenlik soruları oluşturmak bile, bilgisayar korsanlarının geliştirdikleri bu programlar karşısında sizlere herhangi bir koruma sağlamamaktadır.
 

Tek sorun bilgisayar korsanları mı?
 

Maalesef ki tek sorunun bilgisayar korsanları olduğunu söylemek yanlış olur. Peki başka ne gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz?
 

Paranızı herhangi bir şirkete veya kripto sitesine yatırdığınızı düşünün. Paranızı yatırdığınız bu şirket veya site güvenilir mi? Size sağladığı herhangi bir güvence var mı? Bu sorulara kesin bir yanıt bulabilmek pek de mümkün değildir.
 

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, endişe duyacağınız tek şey bilgisayar korsanlarının bütün bilgilerinizi ele geçirmesi değil, aynı zamanda paranızı yatırdığınız şirketin iflas etmesi durumunda paranıza ne olacağı ile ilgili risklerdir. Dahası, eğer ki bir özel anahtarınız yoksa (ki genellikle yoktur) o şirkette biriktirdiğiniz varlıklarınızı da geri alabilme imkanınız pek mümkün olmayacaktır ve bütün varlığınız o şirket tarafından borçlarının ödenmesi için kullanılacak, size asla geri gelmeyecektir.
 

Ancak, eğer ki kripto para birimi adresinizin özel anahtarına sahipseniz fonlarınız size dönüş sağlayacaktır fakat özel anahtara sahip değilseniz o zaman kripto cüzdanınızda sahip olduğunuz her şey, paranızı yatırdığınız şirkete ait olacaktır.
 

Bu duruma en uygun olarak, yakın bir zamanda iflasını duyuran Celsius Ağı örnek gösterilebilir. Celsius Ağı tarafından işe alınan iflas uzmanları, Celsius Ağı kullanıcılarının kripto varlıkları üzerinde hiçbir hakka sahip olmadıklarını savunmuşlardır. Buna sebep olarak ise, kullanıcıların platforma yatırım yaptıkları sırada fonların yasal haklarından feragat ettiklerini beyan etmeleri olduğunu iddia etmişlerdir.
 

Hadi şimdi hangi sebeplerden dolayı kripto hesaplarınızda kayıplar olabileceğini öğrenelim!
 

İnsanlar Kripto Paralarını Nasıl Kaybediyorlar? (5 Yaygın Sebep)
 

İşte insanların kripto paralarını kaybetmelerinin en yaygın 5 sebebi:
 

  • Özel Anahtar Kayıpları ve Virüsler

Kullanıcıların yaptıkları en büyük hatalardan birisi özel anahtarlarını kaybetmektir. Maalesef ki bu durum, bilgisayar korsanlarına açık bir kapı bırakmak, yani bütün birikimlerinizi kaybetmek ve bir daha onlara asla erişememek anlamına gelir. Kesinlikle fazla sayıda özel anahtar kopyalarına sahip olduğunuzdan emin olun!
 

  • Kurtarma Tohumu Kayıpları

Kurtarma tohumunuzu yedeklemeden cihazınıza erişiminizi kaybettiyseniz varlıklarınızı asla geri alamazsınız. Eğer kripto paranızı uzun süre depolamak isterseniz kurtarma tohumunuzu doğru bir şekilde yedeklemenizi öneririz. Bu sayede, gelecek zamanlarda karşınıza çıkabilecek sorunları en kısa yoldan çözme imkanına sahip olursunuz.
 

  • Borsalarda Fonların Depolanması

Borsalar ve borsa hesapları, genellikle, kripto para birimlerinin doğası gereği bilgisayar korsanlarına oldukça hassastır. Bu yüzden, belirli bir hesap veya borsa saldırıya uğrarsa saldırı sonunda fonların hangi adreslere aktarıldığını takip edebilirken, adres sahiplerinin kim olduğunun bilinmesinin herhangi bir yolu yoktur. Bu nedenle; borsalarda fonların depolanması, kripto paranızın kaybına yol açabilir.
 

  • Sahte (Phishing) Siteleri Tarafından Kandırılmak

Bu yöntem, bilgisayar korsanlarının en basit ama en etkili yöntemlerinden birisidir. Bu dolandırıcılık siteleri çoğunlukla, Google reklamlarıyla veya size gönderdikleri sahte mesajlarla kripto paralarınızı ele geçirirler. Bu tarz içeriklerle karşılaştığınızda asla ama asla onlara tıklamamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde, kripto hesabınızdaki her şeyi saniyeler içerisinde kaybedebilirsiniz.
 

  • Genel Olarak Dolandırılmak

Çok uzun yıllar öncesinde dahi insanlar, farklı şekillerde dolandırılmışlardır ve birçok farklı yöntemle dolandırılmaya da devam edeceklerdir. Çoğunlukla iki neden buna sebep olur: açgözlülük ve cehalet. Kısacası; dikkatli olmalı, araştırmalı ve herkesin söylediği şeylere inanmamalısınız.
 

Sonuç ve Öneri
 

Günümüz dünyasında, güvenlikli bir ortamda yatırımlarımızı yapabilmek son derece önemlidir. Birçok kullanıcı yaptığı yanlış yatırımlar, sahte siteler ve şirketler yüzünden kripto yatırımlarında sorunlarla karşılamaktadır. Bu durumda bizlere düşen görev güvenilir sitelere ve şirketlere yatırım yapmaktır.
 

Peki kripto yatırımlarınızı nereye yatırabilirsiniz?

Kripto para yatırımlarını yaparken yatırım yaptığınız sitede donanım cüzdanının olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Donanım cüzdanı kripto paranızın güvenliğini sağlamak için icat edilen fiziksel elektronik cihazlardır.
 

Bu yüzden, sizlere Mitilena Donanım Cüzdanı’nı tavsiye ediyoruz. Mitilena Donanım Cüzdanı’nın en büyük avantajı, özel anahtarlarınızı kimseye göstermek zorunda olmamanızdır. Aynı zamanda, Mitilena’da özel anahtarınızı herhangi bir USB cüzdanına da bağlamanız gerekmemektedir. Bu sayede, bilgisayar korsanları hesabınızdan hiçbir şey alamayacaklardır. Oldukça güvenilir, değil mi? Dahası, Mitilena’nın sizin özel anahtarlarınıza erişimi de yoktur. Bu sayede, eğer bir bilgisayar korsanı Mitilena’nın veri tabanına erişmeye çalışırsa bu veri tabanı içerisinde sizin verilerinize kesinlikle ulaşamayacaktır. Bu sebeplerden dolayı, Mitilena Donanım Cüzdanı’nı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.