"Kürtler sorun değildir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun hazırladığı yeni raporda 'Kürt sorunu' söyleminin terkedilmesinden, yeni anayasadaki vatandaşlık tanımına kadar pek çok öneri yer alıyor.

Kürtler sorun değildir
23 Ekim 2011 Pazar 11:40 tarihinde eklendi, 1.057 kez okundu.

CHP Parti Meclisi'nde yeni dönemdeki Kürt politikasını belirleyecek rapor tartışıldı. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun hazırladığı raporda "Kürt Sorunu" tanımının terkedilmesi isteniyor, "Kürtlerin sorunları vardır, ama Kürtler sorun değildir" deniliyor.

Partinin bugüne kadar izlediği Kürt poltiikasına da özeleştiriler yapan raporda tespit edilen çözüm önerilerinin arkasında yeterli bir siyasi irade ve kararlılık ile durulamadığı kaydediliyor. 

Çözümsüzlüğün gerçek nedenlerinin mevcut ve önceki hükümetler olduğuna atıf yapılan raporda Kürt vatandaşlarının kendi dillerini özgürce kullanabilmeleri, özel kurslarda Kürtçe öğrenip öğretebilmelerinin önemine dikkat çekiliyor. 

Yeni anayasada etnik kimlik/dini inanç/siyasi düşünce vurgusundan arındırılmış bir vatandaşlık tanımı olması gerektiği vurgulanan raporda, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve özerkliğin önündeki engellerin kalktığı yeni bir idari yapılanmaya da işaret ediliyor. 

AK Parti'nin açılımının toplu mezarlara gömüldüğü ifadesinin kullanıldığı raporda, seçim barajının düşürülmesi ve siyasi partiler yasasının değiştirilmesi, koruculuk sisteminiin kaldırılması, zorunlu göç mağdurlarının kayıpları ve zararları için tazminat verilmesi ve köye geri dönüş sağlanması da yer alıyor.


NTV