Kuyumcuda altın bulamayana öneri

Altın fiyatları dibe vurunca halk kuyumculara koştu. Çeyrek altın karaborsaya düştü. Peki vatandaş ne yapmalı?

Kuyumcuda altın bulamayana öneri
22 Nisan 2013 Pazartesi 10:50 tarihinde eklendi.

Milliyet ekonomi yazarı Güngör Uras, kuyumcuda altın bulamayanlar veya Cumhuriyet altınının alım satım fiyatı arasındaki farklı ödemek istemeyenlere bankada altın hesabı açtırarak altın satın almalarını öneriyor. 

 
Düşen altın fiyatları sonrası halk kuyumculara koştu. Altın bulmaktan zorlanan tüketicilere yazar Uras, bugünkü köşesinde bankada açtırılan altın hesabının ayrıntılarını anlatıyor.

GRAM ALTINDA İŞÇİLİK YÜKÜ YOK
 
(...)Her banka altın hesabı açmıyor ama büyük bankaların çoğu bu hizmeti veriyor.
Altın satın almak isteyen bankada görevliye, “Ben altın hesabı açtıracağım. Bugün gram altının ve de Cumhuriyet altınlarının alım satım fiyatı nedir?” diye soruyor.
Banka görevlisi, altın satın almak isteyene alım satım fiyatlarının listesini gösteriyor.
 
TÜRK LİRASI YATIRIP ALTIN ALINIYOR
 
Altın satın almak isteyen isterse 1 gr. veya daha çok gram, isterse 1 adet (yarım veya tam) Cumhuriyet veya birden fazla Cumhuriyet satın almak için vezneye Türk Lirası’nı yatırıyor.
 
Satın aldığı altınlar hesaba kaydediliyor. Bu satın alma işlemi altının (gram veya adet olarak) günlük satış fiyatı ne ise o fiyattan gerçekleşiyor.
 
ALTIN ARTINCA KAZANIYORSUNUZ
 
Diyelim ki on gün sonra altın hesabı açtıran, hesabındaki altınları satmak istedi. O zaman da banka görevlisi, altının (o gün için belirlenen) alış fiyatından hesabı yapıyor. Altın fiyatı artmış ise müşteri kazanıyor, gerilemiş ise zarar ediyor. Bankalardan altın alacaklara gram altın almaları öneriliyor. Çünkü alım satımda işçilik yükü olmuyor.