Lahey'i alarma geçiren resim

Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı nedeniyle Amsterdam'da açılan Osmanlı sergisi, Kur'an-ı Kerim'e hakaret gerekçesiyle tepkilere neden oldu.

Laheyi alarma geçiren resim
05 Nisan 2012 Perşembe 12:40 tarihinde eklendi, 1.171 kez okundu.

 

Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400'üncü yıldönümü, her iki ülkede düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Bunlardan birisi de 7 Mart'ta Amsterdam'daki Risjks Müzesi'nde açılan 'Batılı gözüyle Osmanlı' konulu resim sergisi oldu.

Yüzyıllar önce Avrupalı ressamlar tarafından resmedilen tabloların bulunduğu sergide, onlarca eser yer alıyor. Ancak Filibert Bouttats tarafından 1683'te çizilen bir tablo, sergiyi gezen gurbetçilerin tepkisine neden oldu.
 
PADİŞAH YATAKTA RESMEDİLMİŞ
 
Söz konusu resimde, Osmanlı Padişahı yatakta görünüyor. Yatağın önünde yer alan tuvaletin altında ise bir fes duruyor. Tabloda, dikkat çeken bir diğer detay da parçalanmış tuvalet kağıdı şeklinde resmedilmiş Kur'an-ı Kerim. Tablonun yanında yer alan açıklamada, Osmanlı ordusununun Viyana'dan ayrılmasından sonra birçok ressamın Kur'an-ı Kerim'i tuvalet kağıdı şeklinde resmettiği ifade ediliyor. Gurbetçilerin tepkisi üzerine Lahey'deki Türk Büyükelçiliği devreye girdi. Büyükelçilik Müsteşarı, Risjks Müzesi'ndeki serginin küratörü ile görüştü. 7 Mayıs'a kadar açık olacak sergiyi, 17-19 Nisan tarihleri arasında Kraliçe Beatrix'in davetlisi olarak Hollanda'ya gidecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de gezmesi bekleniyor.

Akşam