Likya Orkidesi koruma altında

Dünyada sadece Antalya'nın Kaş İlçesi'nde sadece 10 dekarlık alanda yetişiyor

Likya Orkidesi koruma altında
12 Nisan 2013 Cuma 15:09 tarihinde eklendi, 1.986 kez okundu.

 

Dünya Doğal Bitkileri Koruma Birliği (IUCN), Likya Orkidesi çiçeğini, türün yok olma tehlikesine karşı kırmızı listeye alarak koruma altına aldı.
 
Dünyada sadece Antalya'nın Kaş İlçesi'nde sadece 10 dekarlık alanda yetişen 'Kaş orkidesi' ya da 'Likya orkidesi (Ophrys Iycia)', yok olma tehlikesine karşı koruma altına alındı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Kaş Orman İlçe Müdürlüğü ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen proje kapsamında Kaş'ın Ağullu Köyü sınırları içindeki Likya Orkidesi'nin tek yaşam alanı olan 10 dekarlık bölge, korumaya alındı. 3 yıl sürecek koruma projesi, AÜ Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Likya Orkidelerini Koruma Projesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Deniz başkanlığında yürütülecek. 
 
DÜNYADA SADECE KAŞ'TA YETİŞİYOR
 
Likya Orkidelerini Koruma Projesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Deniz, dünyada sadece Kaş'ta yetişen Likya Orkidesi'nde 237 bireyin kaldığını söyledi. IUCN tarafından türün yok olmaması için kırmızı alarm verildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Deniz, türün yok olmasında en önemli tehdidin, bilinçsiz koparılma ve Likya Orkidesi'nin yumrusunun salep yapımında kullanılması olduğunu kaydetti.
 
10- 12 YILDA YETİŞİYOR
 
Likya Orkidesi'nin dünyada sadece Kaş'ta yetiştiğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Deniz, "Bitki türü yok olma ile karşı karşıya. Türün yok olmaması için düzenli takibini yapıyoruz. Likya Orkidesi Türkiye'nin değeri. Bölgede öncelikli olarak korumaya yönelik bilgilendirme yapıyoruz. Yetişme alanını koruma altına aldık. Likya Orkidesi, 10- 12 yıl içinde yetişkin bir birey haline gelebiliyor. Üremesi için uygun bir alan, uygun bir böcek ve tozlaşmayı sağlayacak bir mantar gerekiyor. Tohum uygun koşullarda toprağa düştükten sonra ilk yaprak 5-7 yıl içinde ortaya çıkıyor" diye konuştu.
 
Projede görev alan Gazi Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mecit Vural ise Likya Orkidesi'nin yok olmasının temelinde bitkinin salep yapımı için köklenmesi olduğunu savundu. Koruma projesinin TUBİTAK tarafından da desteklendiğini anlatan Prof. Dr. Vural, "Bölgede bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. İlköğretim okulu öğrencilerine türün korunması için bilgi verdik. Farkındalık yaratırsak Likya Orkidesi'ni kurtarabiliriz" diye konuştu.

DHA