Liposuction (Yağ Aldırma) Estetiği Nedir?

Liposuction, obezite benzeri hastalıklara bağlı kilo problemleri olmayan ama bölgesel anlamda zayıflama yöntemleri ile de çözülemeyen fazla kilo problemlerine sahip kişilerde, varlığını sürdüren yağ dokularından kurtulmak ve insan vücuduna daha iyi bir görünüm sağlayabilmek için uygulanan cerrahi yöntemler ile lazer yöntemi ile yağların parçalanması ve vücut dışına alınmasıdır.

Liposuction (Yağ Aldırma) Estetiği Nedir?
24 Ocak 2021 Pazar 12:25 tarihinde eklendi, 1.089 kez okundu.

Liposuction, obezite benzeri hastalıklara bağlı kilo problemleri olmayan ama bölgesel anlamda zayıflama yöntemleri ile de çözülemeyen fazla kilo problemlerine sahip kişilerde, varlığını sürdüren yağ dokularından kurtulmak ve insan vücuduna daha iyi bir görünüm sağlayabilmek için uygulanan cerrahi yöntemler ile lazer yöntemi ile yağların parçalanması ve vücut dışına alınmasıdır. Halk arasından genellikle yağ aldırma işlemleri olarak da bilinen Liposuction insanlar için özellikle günümüzde oldukça önem kazanmış estetik işlemlerin başında gelmektedir. 
 

Bundan dolayı geçmişten bu yana bakıldığında insanlar üzerinde en çok uygulanmış olan estetik operasyon olarak karşımıza çıkmakla birlikte, bu işlemler özellikle kalça, sırt, karın, diz, bel ve basen bölgelerindeki yağlanmalardan kurtulmak ve daha güzel bir görünüm elde etmek için uygulanmaktadır. Liposuction genellikle spor ve diyetle çözülemeyen kilo vermeyöntemi haricinde uygulananan bir estetik operasyondur. Vücuttaki istenmeyen yağların daha akışkan hale getirilerek, bu yağ dokularının kesiler içinden, ince ve uzun kanüller kullanılarak vakumlanması ve vücuttan çıkarılması sonucunda uygulanmaktadır.
 

Liposuction Kimlere Yapılabilir?
 

18 yaşını doldurmuş ciddi kronik hastalıkları olmayan ve fazla kilo şikayeti olan bütün insanlara yapılabilecek bu işlem, herhangi bir sağlık problemini tetiklemiyorsa rahatlıkla yapılabilir. Bunun haricinde ise asıl kararı her zaman bu alanda uzman olan hekimlerin vermesi daha doğru olacaktır. Liposuction işlemi bir zayıflama işlemi değil, sadece bölgesel yağlardan kurtulma ve bölgesel incelme ile birlikte daha güzel vücut hatları oluşturulması için uygulanan bir yöntemdir.
 

Bu işlemi genellikle kendisini kilolu olarak hisseden yada gerçekten bütün vücut olarak kilolu olan insanların da yapabileceği bilinse de bu bilgi yanlıştır. Bu işlemden önce genel bir kilo söz konusu ise genel kilolardan kurtulmak amacı ile diyet ve spor programları düzenli olarak uygulanmalı ve bu uygulamalar sonunda hala vücutta varlığını koruyan bölgesel yağlanmalar var ise Liposuction estetiğiişleminin yapılması daha doğru bir davranış olacaktır.
 

Liposuction yani bölgesel yaplardan kurtulama estetiği en popüler estetik uygulamalarından birisidir.
 

Liposuction Kimlere Uygulanmaz?

 

Liposuctionsistemik bir rahatsızlığı bulunmayan, yeni doğum yapmış veya hamile olmayan herkese uygulanabilir. Bunun haricinde kalp, diyabet ve benzeri hastalıklardan mustarip olan kişilerde bu işlem uygulanmadan önce bazı testler yapılmalı ve bunun sonucunda risk faktörleri belirlenerek, tehlikeli olabilecek durumlara karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Her ne kadar bu işlemde yaş herhangi bir problem yaratmasa da özellikle ileriki yaştaki (70 yaşüstü) insanlara uygulanması önerilmez.
 

Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?
 

Liposuction uygulaması yaptırmak ilerleyen süreçte tekrar kilo alınmayacağı anlamına gelmez. Bundan mütevellit insanların bu işlemi yaptırmasının ardından, kilo almamak amacı ile sürekli olarak yaşam şeklini kontrol altında tutmalıdır. Diyet ve egzersize sürekli olarak önem vermek ve uygulamak gerekli bir davranıştır. Eğer bu işlemi yaptıran ya da yaptıracak olan kişi sürekli olarak kilo alıp verme eğilimindeyse bu işlemin herhangi bir başarıya ulaşması ise imkansıza yakındır. Bu yüzden düzenli spor ve düzenli sağlıklı beslenme şarttır.
 

Bütün bunlarla birlikte özellikle sık sık kilo alıp veren insanlarda gözlemlenen deri sarkmaları bu işlemle giderilmez. Özellikle doğum yaptıktan sonra karın duvarının sarkma durumlarında da bu işlemin herhangi bir faydasının olmayacağı gibi yanlış bilinen bir diğer durum ise liposuction işleminin selülitleri gidermiyor olduğudur. Bahsedilen bütün bu durumlar dikkate alınarak uzman hekimlerle görüşülmeli ve bunun sonucunda bu işlem yaptırılmalıdır.
 

İyileşme Dönemi Nasıldır?
 

Önceki paragraflarda, liposuction işleminin ne anlama geldiğini, nasıl bir işlem olduğunu ve ne tür durumlarda uygulamanın başarısızlıklarla sonuçlanacağından bahsettik. İyileşme sürecinde ise özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu iyileşme sürecince dikkat edilmemesi durumunda birçok kötü sonuç ortaya çıkabilir. Özellikle beslenme konusunda dikkat edilmesi ve hareketlilik esnasında dikkat edilmesi son derece önem arz etmektedir.
 

Liposuctioni şleminin ardından bu işlem için özel olarak üretilmiş olan korselerin kullanılması önerilmektedir. Bu korseler yapılan işlemlere göre, yani yağ dokusu miktarı ve kişinin vücut özelliklerine göre 4 hafta ile 8 hafta arasında kullanılmalıdır. Kişinin vücudunda ödem ve morluk olması son derece olağan bir durumdur. Bu işlemin ardından bu morlukların ve ödemin oluşması bir sorun teşkil etmemektedir. Bu durum zamanla düzelecektir.
 

Yapılan işlemden yaklaşık 1 hafta sonra ise atılan dikişler alınır ve ilerleyen süreçte ise 1 hafta ile 3 hafta sonrasında hastanın herhangi bir problemi yoksa kişi günlük yaşantısına devam edebilir. Uygulamanın ardından 3 hafta ile 4 hafta sonrasında ise bu işlemi yaptıran kişi normal hayatının yanı sıra uyguladığı egzersizlere normal bir şekilde devam edebiliri hale gelecektir.
 

Kaynak: Estetik Kliniği