Londra'daki terör olayı, Müslümanlara yönelik saldırıları artırdı

Londra’da Nijerya asıllı bir kişinin İngiliz askerini satırla öldürmesinin ardından İngiltere’de Müslümanlara yönelik tehdit ve saldırı olaylarında büyük artış olduğu gözlendi

Londradaki terör olayı, Müslümanlara yönelik saldırıları artırdı
25 Mayıs 2013 Cumartesi 22:00 tarihinde eklendi.

Londra’da Nijerya asıllı bir kişinin İngiliz askerini satırla öldürmesinin ardından İngiltere’de Müslümanlara yönelik tehdit ve saldırı olaylarında büyük artış olduğu gözlendi.

Irkçılık ve din düşmanlığı yapanlar için “ihbar hattı” hizmeti sunan ‘Faith Matters’ isimli vakıftan yapılan açıklamada, saldırının yaşandığı Çarşamba’dan bugüne kadar 162 ihbar telefonu aldıklarını belirtti. Saldırı gününe kadar ise bu rakamın günlük ortalama 6 olduğuna dikkat çekildi.

Faith Matters kurucu başkanı Fiyaz Mughal, farklı çeşitlerde saldırı ihbarı aldıklarını vurgulayarak, “Camilere saldırıdan bayanların başörtüsünün çekilmesine kadar İslam karşıtı saldırı ihbarları alıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu. BBC Radyo’ya yaptığı açıklamada Mughal, bu tür saldırıların ülkenin her yerine yayılarak artmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Öte yandan, sosyal medyada Müslümanlara hakaret eden birçok kişi hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi. Twitter'dan ırkçı mesajlar yazan 3 kişinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

Devlet Bakanı Baroness Sayeeda Warsi de Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, Müslümanların dışarıda maruz kaldığı hakaret ve benzeri saldırılara karşı hükümet olarak özel önlemler aldıklarına dikkat çekti. Son 3 yıldan bu yana Müslümanlara karşı nefret suçuna karşı özel bir fon ayırdıklarını kaydeden Warsi, özel telefon hattı ile olayları anında güvenlik kuvvetleri ve sosyal servislerle paylaşabilme imkanı hazırladıklarını ifade etti. İngiltere’nin en kıdemli Müslüman politikacısı olan Warsi, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı olarak Müslüman sivil toplum kuruluşları ile özel çalışma yürüttüklerini ve Müslümanların İngiltere’de hayatlarını huzurla sürdürmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.


CİHAN