LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı başladı

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) başladı.

LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı başladı
17 Haziran 2012 Pazar 10:35 tarihinde eklendi, 1.408 kez okundu.

 

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava 385 bin 559 aday katılıyor. Tek oturumda uygulanacak sınav, 135 dakika sürecek. 
     
Adaylara 90 sorunun yöneltileceği sınavda, tarih, coğrafya-2 ve felsefe testleri yer alacak. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, coğrafya-2 testinde 16 soru için 25 dakika, felsefe testinde ise 30 soru için 45 dakika süre verilecek. Felsefe testinde 10 psikoloji, 10 sosyoloji ve 10 mantık sorusu yer alacak. Testler, ayrı soru kitapçıklarında bulunacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak. 
     
Adayların çoğunluğu, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi. 
     
Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve detektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu. 
   
 Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanları sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra soru kitapçıkları, kalem, silgi dağıtıldı. Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı. 
     
Sınav sırasında adayların tuvalete dahi gitmek için salondan çıkmaları yasak olacak. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak. 
     
Sınav sırasında ÖSYM'yi temsil edecek özel görevliler sınav salonlarını dolaşacak, gerekli gördükleri taktirde belge ve kimlik kontrollerini yeniden yapacakları, gereken bütün önlemleri alacak.