Malezya'da zafer Alonso'nun

Formula 1'de sezonun ikinci yarışı olan Malezya GP'sini Ferrari pilotu Fernando Alonso kazandı.

Malezyada zafer Alonsonun
25 Mart 2012 Pazar 14:56 tarihinde eklendi, 1.690 kez okundu.

Aşırı yağış yüzünden 9. turda ara verilen ve 40 dakika duran yarışka ikinciliği ise müthiş bir performans sergileyen Sauber Ferrari pilotu Sergio Perez elde etti.

Yarışa ilk cepte başlayan ancak pitte sıkıntı yaşayan Lewis Hamilton 3. olurken, Avustralya'nın galibi bir diğer McLaren-Mercedes pilotu Jenson Button ön kanadını kırınca ilk 10'a bile giremedi.

YAĞMUR DARBESİ

Formula 1'de Malezya GP'sine yağmur darbesi! Yoğun yağış nedeniyle Malezya GP'sinin 7. turunda piste güvenlik aracı girdi ancak pistin aşırı ıslanması nedeniyle 9. turda kırmızı bayraklar sallandı ve yarışa ara verildi.

Araçlar verilecek kararı beklemek için start noktasında sıralandı ve yaklaşık 40 dakikanın ardından MalezyaGP'si yeniden başladı.

Güvenlik aracı 2. start sonrası 4 tur daha pistte kaldı ve 13. turda güvenlik aracının pistten ayrılmasıyla araçlar yeniden hızlandı.

TARİH TEKERRÜR EDECEKTİ

3 yıl önce de Malezya GP'si aşırı yağış nedeniyle yarıda kalmıştı. 2009'daki yarış, aşırı yağış yüzünden tamamlanamamıştı. Kurallar gereği; tüm sürücülerin tamamladığı son turun sıralaması geçerli olduğundan dolayı, yarışa pole pozisyonda başlayan Brawn GP pilotu Jenson Button, 31'inci turda da en önde olduğu için birincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazanmıştı. 2009Malezya GP'si, 2003 Brezilya GP'sinden sonra tamamlanamayan ilk yarış olmuştu.

İLK 7 TURDA NE OLDU?

Yarışa 3. cepte başlayan Mercedes AMG pilotu Michael Schumacher daha ilk turda Lotus-Renault pilotu Romain Grosjean'ın arkadan teması sonucu spin attı ve gerilere düştü. Romain Grosjean ise 4. turda ikinci kez spin attı ve Avustralya'dan sonra Malezya'da da yarış dışı kaldı.

Yarışta ilk 7 tur geride kalırken yağışın artması sonucu takımlar yoğun yağış lastikleri için ardı ardına pit yaptılar. Ve 7. turda güvenlik aracı piste girdi ve yarışın kontrolünü eline aldı. Yarışa ilk 2 cepte başlayan McLaren-Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve Jenson Button, araya kadar yerlerini korumayı başardı.

ARA, MCLAREN-MERCEDES'E YARAMADI

Yeniden start alan yarış sonrası araçlar birer birer lastik değişimi için pite girdi. Sıralamalar ardı ardına değişirken Hamilton pitte vakit kaybedince yerini Alonso'ya kaptırdı ve 10 sıraya kadar geriledi. Yarışa 9. sırada başlayan Ferrari pilotu Fernando Alonso ilk sıraya yerleşirken, McLaren-Mercedes adına 2. talihsizlik yaşandı. İlk yarışın galibi Jenson Button 16. turda Karthikeyan'a arkadan çarpınca ön kanadı kırıldı ve 3. kez pite girip oldukça gerilerde kaldı.

ALONSO İLK SIRAYA YERLEŞTİ

28. turda 56 turluk yarışın yarısı geçildiğinde sıralamada en yakın rakibine 7 saniye fark atan Ferrari'den Alonso ilk sıradaydı. Avustralya GP'sini 5. sırada tamamlayan Alonso'yu, Sauber-Ferrari'den Sergio Perez, McLaren-Mercedes'den Lewis Hamilton, Red Bull-Renault'dan geçen senenin şampiyonu Sebastian Vettel ve Lotus-Renault'dan Kimi Raikkonen takip ediyordu.

YENİDEN YAĞMUR UYARISI

Pistin kurumasıyla pilatlor en iyi zamanlarına imza atarken 31. turdan itibaren "Yağmur yeniden geliyor" uyarısı yapıldı. Perez üstüste 3 kez en hızlı tur zamanına imza atmasına rağmen Alonso hala rakibinin 6-7 saniye önünde yer alıyordu bu turlarda. Ancak 36. tura gelindiğinde Perez farkı 5 saniyenin altına indirmeyi başardı. Hamilton ise Perez'in 10 saniye gerisinde kaldı.

PİT İLE GELEN PİT İLE GİTTİ

Sauber-Ferrari pilotu Sergio Perez başarılı takibinin ve tur zamanlarının sonucunu 40. turda aldı ve Alonso ile farkı 1 saniyenin altına indirdi. Alonso 41. turda pite girince de Perez ilk sıraya yerleşti. Hamilton 12, Alonso ise 9 saniye gerisinde kaldı Perez'in. Ancak Perez de 42. turda pite girdi. Ve bu kritik anlarda sevinen Alonso oldu, Perez pitten çıkarten Alonso yeniden 1. sıraya yerleşti. 43. tur koşulurken ikili arasındaki fark yeniden 7 saniyeye çıktı ancak bir sonraki turda yeniden 5 saniyenin altına indi.

VETTEL LASTİK PATLATTI

Geçen senenin şampiyonu, Avustralya GP'sinin ikincisi Sebastian Vettel'ın sol arka lastiği, Karthikeyan'ın teması sonrası patladı ve Alman pilot 4. sıradayken pite girmek zorunda kaldı ve 12. sıraya geriledi.

NEFESLER TUTULMUŞTU Kİ...

41. turda 1 turluğuna elde ettiği liderliği yeniden Alonso'ya kaptıran ve 7 saniye geriye düşen Perez, müthiş performansını sürdürdü ve 50. turda farkı 1 saniyenin altına indirdi. Alonso kaçtı, Perez kovaladı, mücadele nefes kesen bir hale geldi ki Perez belki de F1 kariyerindeki ilk zaferini kendi elleriyle kaçırdı. Virajda pistten çıkan Meksikalı pilot, yaptığı bu hatanın faturasını Alonso'nun yeniden 5 saniye gerisine düşerek ödedi.

VE ZAFER ALONSO'NUN

Kalan turlarda Perez'in çabası farkı kapatmaya yetmeyince Alonso önemli bir zafer elde ederek malezya GP'sini ilk sırada tamamladı. Tıpkı Alonso gibi müthiş bir performans sergileyen ve 41 yıl sonra F1'de kürsü gören ilk Meksikalı pilot olan Sergio Perez 2., yarışa ilk cepte başlayan ancak pitte sıkıntı yaşayan Lewis Hamilton 3. oldu.