Marmaris’te 15 bin zeytin fidanı dağıtılıyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde tarımsal gelişimi sağlamak amacıyla 15 bin zeytin fidanı dağıtılmaya başlandı.

Marmariste 15 bin zeytin fidanı dağıtılıyor
13 Ocak 2014 Pazartesi 19:06 tarihinde eklendi.


Marmaris'te başta Osmaniye, Taşlıca ve Orhaniye köyleri olmak üzere tüm belde ve köylerde dikilmek üzere İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 15 bin zeytin fidanı dağıtılıyor.

Fidanların yarısının Muğla İl Özel İdaresi tarafından finanse edildiği proje ile boş tarlalara zeytin fidanı dikilerek köylüye ekonomik katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca dikilecek zeytin fidanları arasından verimli olan tür üzerinde çalışılarak bölgeye uygun türler tespit edilip yaygınlaştırılacak.

Marmaris'teki zeytincilik sahalarını artırmak ve zeytin üretimini geliştirmek amacıyla bu projeyi başlattıklarını söyleyen Marmaris İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Çiftçi, “Amacımız zeytin çeşitliliğini ve verimi artırmaktır. Gemlik, Memecik, Monzalina ve Domat türü zeytinlerin gelişim düzeylerini gözeterek Marmaris için uygun olan türü belirlemek için çalışma yapacağız. Çiftçilerimize zeytinciliği benimsetmek ve teşvik etmek istiyoruz." dedi.

Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral ise üretilen zeytinlerin hem çiftçinin sofrasında yer alacağını hem de ekonomilerine katkı vereceğini söyledi.


CİHAN