Meclis Genel Kurulu’nda gerginlik

TBMM Genel Kurulu’nda CHP ve AK Parti'li milletvekilleri arasında ‘namussuzluk’ tartışması yaşandı.

20 Mart 2013 Çarşamba 18:54 tarihinde eklendi.

 

 
TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin TEDAŞ’ın özelleştirilmesi sürecinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı işlemlerde bir kısım yanlış uygulamalar yapıldığı ve bu uygulamalar sonucunda kamunun büyük zarara uğradığı iddialarının araştırılması amacıyla verilen Meclis Araştırma Önergesi görüşüldü. 
 
CHP grup önerisi lehine söz alan CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Türkiye’nin tüm değerlerini peşkeş çekercesine sattığını ileri sürdü. Develi, “Bu millet, bu devlet, bu ulus ne kadar değer biriktirmişse AK Parti döneminde talan ediliyor. Bunları söylediğimiz zaman da ‘CHP'nin zihniyeti bu, CHP'nin zihniyeti belli. Bu ülkeye bir çivi çakmadınız. Niye konuşuyorsunuz?’ diyorlar. Asıl AK Parti'nin siyaseten cibilliyetsizliğinin, soysuzluğunun, bir kanıtı olarak bu belgeler ortada duruyor.” ifadelerini kullandı. 
 
Develi’nin bu sözlerine AK Parti milletvekillerinden itiraz geldi. AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, “Ne demek cibilliyetsiz.” diyerek tepki gösterdi. CHP’li Develi, “Siyaseten cibilliyetsizliğin ne anlama geldiğini sizler de biliyorsunuz, bizler de biliyoruz.” dedi. AK Parti'li Yurttaş, “Sen önce cibilliyetini öğren” derken; Develi, “Ben Başbakanınızın sözlerini aktardım.” diye konuştu.
 
Yaşanan bu tartışmaların ardından CHP grup önerisi aleyhine söz isteyen AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi kürsüye geldi. Zeybekçi, “Siz zamanında böyle yaptığınız için… Siz KİT’leri paylaştınız. Siz kamu bankalarını paylaştınız. Koalisyonlar döneminde, bakanlıklar pazarlıklarında, hangi bakanlığa, hangi kamu kurumu bağlanacak, hagi bakanlığa hangi banka paylaşılacak, o bakanlığın başına kim geçecek… Nasıl paylaşılacak, nasıl peşkeş çekilecek, bunları siz çok iyi bilirsiniz… Onları çok iyi bildiğiniz için de bizi öyle zannediyorsunuz. Bizden bunu bulamazsınız, bizden ahlaksızlık bulamazsınız, bizden hırsızlık bulamazsınız, bizden namussuzluk bulamazsınız… Ne varsa hepsi sizdedir. Geçmişinize bakın, hepsini de görürsünüz.” dedi.
 
Zeybekçi’nin konuşması sırasında CHP’li vekiller oturdukları yerden laf attı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise ayağa kalkarak, “Namussuzluk sizde, dedi. Bu cümle için gelip özür dilesin, lafını düzeltsin.” ifadelerini kullandı. AK Partili Zeybekçi, "Bizde iddia ettiğiniz varsa o namussuzluk sizde, dedim.” diyerek yanıt verdi. İnce, “Namussuz sensin.” sözleriyle tepki gösterdi. Zeybekçi, “Bana namussuz diyen kendine baksın.” karşılığını verdi. Tansiyonun yükselmesi nedeniyle oturuma ara verildi. 
 
Bu sırada CHP’li Aykut Erdoğdu, AK Partili Zeybekçi’nin üstüne yürüdü. Araya giren milletvekilleri Erdoğdu’yu durdurdu. Bu sırada Erdoğdu’nun ceketi, kendisini engellemeye çalışan diğer vekilin elinde kaldı. AK Parti ve CHP’li üyeler arasındaki laf atmalar bir süre daha devam etti.

CİHAN