Meclis işe tezkereyle başlayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni yasama yılına bugün başlıyor. Yeni dönemde yüklü bir göndemi olan Meclis, perşembe günü sınır ötesi operasyonlar konusunda hükümete yetki veren tezkerenin 1 yıl daha uzatılmasını görüşecek.

Meclis işe tezkereyle başlayacak
01 Ekim 2012 Pazartesi 09:02 tarihinde eklendi, 1.034 kez okundu.

 

24. Dönem 3. yasama yılı için ilk tören saat 14.00’te TBMM Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla yapılacak. Meclis Genel Kurulu saat 15.00’te toplanacak. Birleşimi açacak olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, sunuş konuşmasında terör vurgusu yapacak. Birlik ve beraberlik mesajı verecek olan Çiçek, yeni yasama yılında TBMM’nin önündeki en büyük sınavlardan birinin yeni anayasa olduğuna dikkati çekecek.
 
Çiçek’in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Genel Kurul’a takdiminin ardından İstiklal Marşı okunacak. Ardından Gül, TBMM’nin 24. Dönem 3. Yasama Yılı açılış konuşmasını yapacak. Gül’ün konuşmasında da terörle mücadeleye özel bölüm ayıracağı, yeni anayasa, Suriye başta olmak üzere dış politika ve ekonomideki gelişmelere vurgu yapacağı öğrenildi. TBMM Genel Kurulu, Gül’ün konuşmasının ardından başka bir gündem maddesini görüşmeyerek çalışmalarını tamamlayacak. Yeni yasama yılı resepsiyonu ise yaşanan son terör olayları nedeniyle iptal edildi.
 
TEZKERE VE ANAYASA 
Genel Kurul’un bu haftaki en önemli gündemi, sınır ötesi operasyonlar konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasını içeren Başbakanlık tezkeresi olacak. Genel Kurul, tezkereyi 4 Ekim Perşembe günü görüşecek. Hükümet’e verilen yetkinin süresi, 17 Ekim’de doluyor.
 
Yerel seçimlerin 27 Ekim 2013’te yapılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifi, 4 Ekim Perşembe günü TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek. Teklif, Anayasa’ya eklenecek bir geçici maddeyle, yapılacak ilk yerel seçimlerin ekim ayının son pazar günü yapılmasını içeriyor.
 
ÖZKÖK MECLİS'E GELECEK 
Anayasa değişikliğine paralel olarak 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’da değişiklik yapan yasa teklifinin de komisyonda ele alınması bekleniyor.
 
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu da tatil nedeniyle ara verdiği çalışmalarını sürdürecek. Komisyon bünyesindeki 12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili oluşturulan alt komisyon, 4 Ekim’de eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ü dinleyecek.
 
BEKLENEN İLKLER 
Bugün açılacak 24. Dönem 2. yasama yılının da bir çok ilke sahne olması bekleniyor. Olaylara gebe ilkler şöyle sıralanıyor:
 
YENİ ANAYASA: TBMM çatısı altında iktidar ve muhalefet partilerinin ilk kez bir konuda uzlaşarak yeni anayasa için kurduğu Uzlaşma Komisyonu’nun Aralık 2012 olarak belirlediği çalışmaları. Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını tamamlayamaması halinde ortalık karışacak. Zor gözükse de yeni anayasa çalışmasını tamamlaması halinde de bir ilk yaşanmış olacak.

TUNCEL’İN MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ: “Terör örgütü üyesi olma” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası alan BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel’in kararın kesinleşmesinin ardından milletvekilliğinin düşürülmesi.

BDP’LİLERİN DOKUNULMAZLIĞI: Teröristlerle kucaklaşan BDP’liler hakkındaki 579’u dokunulmazlık fezlekesinin işleme konulması. Kucaklaşma fezlekelerinin gelmesinin ardından BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması.

POLİS GÖREV ALACAK: Askeri taburun ayrılmasının ardından törenler ve Genel Kurul’da Polis Akademisi Bandosu ilk kez görev alacak.

YENİ KIYAFET: TBMM’deki törenlerde polisler Osmanlı ve Selçuklu motiflerinden oluşan kıyafetlerini ilk kez giyecek.

NTV