Meclis'i karıştıran yasa!

13 ili büyükşehir yapacak tasarı Meclis'i gerdi: ''Ülkenin yönetim yapısını değiştiriyorsunuz. Bu gayrımeşrudur!''

Meclisi karıştıran yasa!
10 Ekim 2012 Çarşamba 20:33 tarihinde eklendi.

 

TBMM İçişleri Komisyonu’nda, 13 ili büyükşehir belediyesi kapsamına alan Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri öncesinde tartışma yaşandı.
 
AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler’in başkanlığında TBMM KİT Komisyonu salonunda toplanan komisyonda, yoğun ilgi nedeniyle bazı milletvekillerinin oturacak yer bulamaması tartışmalara yol açtı.
 
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, önemli bir tasarının ele alınacağını belirterek, görüşmelerin grup salonları ya da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılmasını istedi. Güler, milletvekillerinin ısrarına rağmen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in sunumunu yapacağını söyledi. Bunun üzerine Şandır, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’in de ayakta kaldığını belirterek, ”İktidar partisi genel başkan yadımcısı bile ayakta, bunu daha sağlıklı bir 
salonda görüşelim” dedi.
 
Milletvekillerinin görüşmelere ara verilerek yeni bir salon bulunmasını ifade etmesi üzerine Güler’in, ”Müsaade edin toplantıyı ben yöneteyim” demesine, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ”Siz yönetin ama yüzünüzü görmüyoruz” karşılığını verdi.
 
Komisyonda, tasarıya geçilmeden usul tartışması açıldı. CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, ortamın görüşmelerin sağlıklı yürütülmesine uygun olmadığını belirterek, ”Açık bir Anayasa ihlal suçu işliyorsunuz. Meclis çalışmaları Anayasaya uygun yürütmek durumundasınız. Konuyla ilgili KHK’ler varken siz bu tasarıyı getiremezsiniz” diye konuştu.
 
Tasarının anayasaya aykırı hükümler taşıdığını ileri süren Serindağ, 16 bin köy ve bin 500 belediyenin tüzel kişiliğine son verildiğini, bu nedenle Anayasa Komisyonu’ndan görüş alınması gerektiğini ifade etti.
 
MHP Grup Başkanvekili Şandır, çok önemli bir düzenlemenin görüşmelerinin usule aykırı başladığını belirterek, meselenin zamanlamasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlememesi gerektiğini söyledi.
 
Şandır, ”Ülkenin yönetim yapısını değiştiren iki hukuklu bir Türkiye’yi kuracak hukuk, gayrimeşrudur. Burada getirilen çok hukukluluktur. 52 ili il genel meclisleriyle yöneteceksiniz, 29 ili başkanlarla yöneteceksiniz. Tasarı, fahiş yanlışlarla getiriliyor. Düzenleme 56 milyon insanı ilgilendiriyor, yeni ek vergiler ve yükler getiriyor. Bazı harcamaları yüzde 300 artırıyor. Anayasaya aykırılık iddiaları var” görüşünü savundu.
 
Şandır, tasarının kısa sürede yasalaştırılmak istendiğine işaret ederek, ”Önümüzde çalışabileceğimiz 7 gün var; kanun 27 Ekim’den önce çıkacak.Cumhurbaşkanı’nın kanunu inceleme süresi ne olacak? Ülkenin ve milletin gündemi bu değil. Herkes burada rahat çalışsın, çalışmalara ara verip daha sağlıklı bir ortamda devam edelim” diye konuştu.
 
MHP olarak TBMM Başkanlığı’na resmen başvurduklarını ve tasarının görüşülmesinin ertelenmesini istediklerini bildiren Şandır, kanun yapım tekniğine de aykırı olan tasarının önce Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi gerektiğini söyledi.
 
BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, kendisine söz veren Komisyon Başkanı Güler’in, ”Usulle sınırlı kalmak suretiyle” sözlerine, ”Biz usul biliriz, ekstra uyarıya gerek yok. Siz Allah bilir burada alt komisyon teşekkülüne de izin vermeyeceksiniz. Hadi verin beni yanıltın. Keşke beni madara etseniz” dedi.
 
Önder, tasarının İçtüzüğe aykırı görüşüldüğünü belirterek, konunun taraflarının görüşünün alınmadığını söyledi. Önder, Mera Kanunu’nda bile tarafların görüşünün alındığını ifade ederek, ”Büyükşehirlerin ot kadar kıymeti yok mu? Meraya, davara çağırıyoruz, 56 milyonu ilgilendiren konuda kimsenin görüşü alınmıyor. Hıza ihtiyacınız var. 27 Ekim’e yetişecek, onu anlıyorum. Ama meraya, davara gösterdiğimiz ilgiyi bu tasarıya da gösterelim” diye konuştu.
 
Usul tartışmasının ardından Komisyon Başkanı Güler, bazı 
milletvekillerinin daha önce verdiği ve konuyla ilgili olan tekliflerin tasarıyla birleştirilerek görüşüleceğini söyledi. Güler, bazı milletvekillerinin tekliflerinin gündeme alınmadığını belirtmesi üzerine kendilerine söz verdi.
 
”Bu testi reddediyorum”
 
MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, teklifiyle ilgili söz alarak, ”Ölen teröriste ağlayan parmak kaldırsın. Demek parmak kaldırmadığınıza göre insan değilsiniz. Başbakan ’ağlamam’, Başbakan Yardımcısı ’ağlarım’ diyor. Emniyet Müdürü ortak akıldan habersiz mi, bu açıklamayı yaptı? Başbakan devlet aklıyla hareket ediyorsa, ağlayan herkesi görevden alarak grup toplantısına gelmeliydi. İnsanlığa ölçü veren Emniyet Müdürü...Acaba Oslo görüşmelerine mesaj mı gönderiliyor, süreç mi devam ediyor? Çemberlitaş Hamamı’nda bir kadro tahsis edin kendisini Karaköy’e atayın. Devlet aklında böyle bir Emniyet Müdürü olamaz” diye konuştu.
 
Düzenlemeyle ”şehir devletleri” kurulacağını ileri süren Uzunırmak, Türkiye’de devlet geleneğine aykırı yapılaşmanın olunu açacağını söyledi.
 
Önder, Uzunırmak’ın konuşmasının ardından söz alarak, ”Bu testi reddediyorum” dedi. Uzunırmak’ın ”Sen ağlayabilirsin, parmak kaldırsaydın...’ demesine Önder,”Bu anlayış Atatürk’ün Çanakkale’de hayatını kaybeden Anzak annelerine yazdığı mektuptan ötürü kendisini divanı harbe verirdi” karşılığını verdi.
 
Komisyon Başkanı Güler, Önder’e, ”Atatürk askerdi, Anzaklar askerdi, teröristler asker değildir” dedi.
 
Önder, ”Emniyet Müdürü ’insanı yaşatalım’ diyor. Ne var bunda? Bunu desteklemek dururken, vekiller bizim üzerimizden test yapmasın” diye konuştu.
 
Uzunırmak, yeniden söz alarak, ”Ben teröriste ağlamayacağım. Sayın Başbakan da insan değil mi, ağlamam diyor. Benim vatandaşımın devlete isyanını nasıl önlemedim diye üzülürüm. Ama üzülmek ile teröriste ağlamak farklı 
algılardır” dedi.
 
Komisyonda tasarı üzerindeki görüşmeler sürüyor.