Meclis'te limonlu ve pankartlı eylem

CHP’liler Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda limonlu ve pankartlı eylem yaptı.

Mecliste limonlu ve pankartlı eylem
30 Ekim 2012 Salı 11:37 tarihinde eklendi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, 2013 yılı bütçe kanunu tasarısının görüşmeleri öncesinde, “limonlu” protestoda bulundu.
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bütçe sunumu başlamadan önce Aslanoğlu, beraberinde fileler içinde limon getirdi.
 
Aslanoğlu, üzerinde, “Artık çorba için değil, göz için de limon”, “Bu limonlar İçişleri Bakanı'na bedava”, “Artık hem ayılana hem de bayılana bedava” yazılı limon filelerini, oturduğu sıranın önüne bıraktı.
 
Aslanoğlu, ayrıca, komisyonun duvarına da “Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinde biber gazı ödeneğine son” yazılı dövizler astı.
 
Bakan Şimşek, salona gelişinde milletvekilleriyle tek tek tokalaştı. Bu sırada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şimşek'e, kamu gelirlerinin, halkın üzerine biber gazı olarak sıkılmaması gerektiğini belirterek, bunu lanetlediğini söyledi.
 
Sunumdan önce Aslanoğlu, usul üzerine söz aldı. Aslanoğlu, Cumhuriyeti, sokakta insanlarla kutlamak istediğini ifade ederek, “İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün dünkü eylemlerini şiddetle kınıyorum. Dün insanlar Ata'sına gitmek istedi, Ata'sına gitmek isteyen insanlara bunu reva görüyorsunuz, sizi anlamakta zorluk çekiyorum” dedi.
 
Bunun üzerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, “Cumhuriyet Bayramı, hepimizin bayramıdır, ortak duygularımızı yansıtan, ülkemizi bir bütün halinde, hepimizi bir arada tutan bir bayramdır” karşılığını verdi.
 
Elvan, bayramların kutlanmasına yönelik usul ve esasların belirlendiği kanunların bulunduğuna işaret ederek, “Kimse Anıtkabir'e gitmenizi engellemez. Ankara Valiliğiyle biraz önce görüştüm. İşin başından beri, özellikle Türkiye Gençlik Birliği'nin, bu işi provoke etme yönünde tüm girişimleri başlattığını, bütün hazırlıkların bu yönde geliştiğini...Cumhuriyet Bayramını, elbette hepimizi kutluyoruz. Kanunlarımıza, hukukumuza uymak zorundayız. Emniyet güçlerimiz, gereken her türlü hassasiyeti gösterdi. 11 polisimiz yaralandı” diye konuştu.
 
Tanal “Provokatör hükümetinizdir”, Aslanoğlu da “Kanunların arkasına sığınmayın” diye tepki gösterdi.
 
MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da söz alarak, dini bayramların dini duyguları; milli bayramların milli duyguları sömürmeden kutlanması gerektiğini dile getirdi. Günal, Cumhuriyet'in kazanımları değersizleştirilerek Cumhuriyet Bayramı kutlanmasının doğru olmadığını belirterek, “Herkesin birlik içinde kutlayacağımız bayramlar olmalı. Cumhuriyetin değerlerinin anlamsızlaştırılmaya çalışıldığı ortamdan kurtularak, arkadaşlarımızı, bugünleri anlamına uygun kutlamaya davet ediyorum” dedi.
 
Bunun üzerine Komisyon Başkanı Elvan, komisyon çalışmalarına kısa bir ara verdi. Ara sırasında Aslanoğlu, limonları CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'a verdi. CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de “Bu limonlar bize lazım, alanda olacağız” diyerek, limonları aldı.
 
CHP'li Tanal'ın, usul hakkında söz almak istemesi üzerine Komisyon Başkanı Elvan, Tanal'ın komisyon üyesi olmadığını belirterek, söz vermedi. Tanal'ın, “Vermek zorundasınız. Komisyon salonunda, polisin ne işi var” sözlerine, Elvan, bugüne kadar TBMM İçtüzüğü'ne aykırı bir hareket olmadığı ve komisyon salonunda da bugüne kadar polisin bulunmadığı karşılığını verdi.
 
Ak Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel de sinirlenerek ayağa kalkarak, Tanal'a “Yeter. Sabote etmeye geldin” diye bağırdı.