Medyada akil insanlar fırtınası

Hükümetin açılım ve çözüm sürecinin en önemli unsurlarından biri olan “akil insanlar” son dönemde yazılı basında 9 bin 982, internette toplam 33 bin 259 habere konu olarak ülke gündemini belirledi.

Medyada akil insanlar fırtınası
24 Nisan 2013 Çarşamba 11:49 tarihinde eklendi.

Sürecin başından itibaren “akil insanlar” konusunun basında ne kadar yankı bulduğunu masaya yatıran Medya Takip Merkezi (MTM) araştırma ekibi verilerine göre, yaklaşık iki aylık dönemde konu ile ilgili yazılı basında günde ortalama 188 haber yayınlanırken; internette bu sayı günde ortalama 554 ile tam 3 katına ulaştı.

 
Terör sorununda çözüm sürecine katkı sağlamaları amacıyla hükümet tarafından belirlenen “akil insanlar heyeti”, son zamanlarda gazete ve dergilerin en fazla yer ayırdığı konuların başında yer alıyor. Mart başından bugüne, basında bu konunun ne kadar ve nasıl işlendiğini analiz eden MTM Medya Takip Merkezi, yazılı basında toplam 9 bin 982 haber ve yazıya konu olan akil insanların, internette de 33 bin 259 habere konu olduğunu belirledi.
 
MTM’nin takip ettiği 2 bin 39 adet ulusal ve yerel yazılı basın kuruluşundan 411’i akil adamlar ile ilgili haberlere yer verdi. Yayınlanan haberlerin yüzde 50’den fazlasına denk gelen 5 bin 26 haber ulusal yayınlarda yer aldı. Bu haberlerin yüzde 17’si kapak ya da ana sayfadan haber olurken, akil insanlar ile ilgili haberler toplam 3 bin 219 gazete sayfası büyüklüğünde bir alana yayıldı.
 
Akil insanlar ile ilgili haberlerin neredeyse tamamı gazetelerde yer alırken dergilerin toplam haberlerin sadece yüzde 1’lik kısmını oluşturduğu dikkat çekti. “akil insanlar” ile ilgili haberlerin yarısından fazlası İstanbul’daki yayınlarda yer alırken, yine yarısına yakını yerel yayınlarda yer aldı.
 
Medya Takip Merkezi’nin 1 Mart -22 Nisan 2013 tarihleri arasından hazırladığı basın raporuna göre, toplam haberlerden 416 tanesinde akil insanlar ve hain sözcüğü aynı haber kupüründe yer aldı. Aynı rapora göre ayrıca, akil insanların hain kelimesi ile birlikte geçtiği haberler toplamda 203 gazete sayfası kadar bir alanı kapladığı belirtildi.
 
Akil insanlar ile hain sözcüğünün aynı kupürlere konu olduğu haberler incelendiğinde, bu haberlerin İstanbul ve Ankara sıralamasından sonra en fazla Trabzon, Samsun ve İzmir’deki yayınlarda yansıma bulması dikkat çekti.
 
Yazılı basın, akil insanlar, akil adamlar, akiller heyeti gibi farklı tanımlamalar yaparken, haberlerde daha çok akil insanlar tanımlamasının tercih edildiği göz çarptı. “Akil insanlar” olarak 5 bin 718 haber ve yazı basına konu olurken, “akil adamlar” kelimesi 3 bin 231 kez geçti. Konunun basında en çok kullanıldığı bir diğer sözcük olan “akiller” ise, toplam 848 haber ve yazıda yer buldu. Bunun dışındaki haberlerde ise, akiller heyeti, akil heyeti gibi tanımlamalar göze çarptı.

İHA