Melih Gökçek 45 Dakika'ya konuk oldu

Mehmet Barlas'la 45 Dakika'nın bu haftaki konuğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek.

Melih Gökçek 45 Dakikaya konuk oldu
24 Şubat 2014 Pazartesi 21:57 tarihinde eklendi.
Melih Gökçek'in açıklamalarından satır başları şöyle:
 
"Büyüyünce milletvekili olacağımı söylerdim, oldum da. 2 yıl 3 ay milletvekilliği yaptım ama belediye başkanlığı hiç aklıma gelmemişti. Daha sonra Allah nasip etti, belediye başkanı oldum.
 
Hayalimde Kızılırmak'ı Ankara'nın içinden geçirmek vardı ama çok uzakta kaldığı için olmadı. Şimdi boğaz projemiz var. Su özlemi her yerde vardır. Ben de bulabildiğimce Ankara'yla suyu tanıştırmaya çalışıyorum. Kendimizi böyle teselli ediyoruz.
 
Ankara'da trafik sorunu baş göstermeye başladı. Araç sayısı 4 kat arttı. Biz bunlara yol yapıyoruz. Yıllık 50 bin araç girerse trafiğe, bir sene önceki durumda muhafaza edebilmek için yol her sene 125 kilometre yol yapmamız lazım.
 
Yaptık mı, yaptık. Ama gelişen Ankara'ya yaptık. Buna karşılık merkezimiz bir tane, Kızılay. Dışarı çıkarken trafik rahat ama içerisi girerken şişe ağzı etkisi oluyor. Bu nedenle alternatif ulaşım çeşitleri bulmamız lazım. En mükemmeli metro ama bu da inanılmaz pahalı.
 
Merkezlere girişlere ücret sistemi getirilebilir trafiği disipline edebilmek için. Ama insanların merkeze gelmesini kolaylaştırmalısınız. Metro pahalı, ikinci alternatif olarak otobüs teleferikleri bulduk. Önümüzdeki dönemde böyle bir niyetimiz var. OSTİM ile beraber bu teleferik otobüsleri yapacağız.
 
teknoloji çok ileriye gitti. Son metro ihalesinde  yüzde 51 yerli malzeme şartı kondu. Bu teleferikte de aynısı yapmak istiyoruz. Alternatif ulaşım araçlarıyla da trafik sorununu çözmek istiyoruz.
 
Özel idare kalkınca tarım ve hayvancılık konusunda bütün yetki belediyeye geçti. Şimdi Ankara'yı Türkiye'nin pilot bölgesi kabul edin, bunu uygulayacağız. Hayvancılık ve tarımda çok değişik projelerimiz var. 12 şirketimiz var ziraat fakültesiyle de anlaştık bunlara rehberlik yapacak.
 
Nallıhan'da sütçülük var ama değerlendiremiyorlar. Biz şirketlerimiz vasıtasıyla tesis ya da fabrika kuracağız. Keçi sütlerinin intikali için belediye bir organizasyon yapmalı. Biz burada köylüye bir teklifte bulunuyoruz; gelin siz bir birlik kurun. Biz bu birliğe bunu devredelim, karını siz alın biz aradan çıkalım.
 
Ankara'nın çevresindeki yetiştirilen ürünler, örneğin domates 50 kuruşa veriliyor tarlada. Bizim elimize 4 liraya geçiyor. Biz bunları ambalajlama da yapmak suretiyle Ankara'nın içerisine getireceğiz. Ankara'daki büyük marketlerle de ürünleri almaları konusunda konuşacağım. Almazlarsa Büyükşehir Belediyesi olarak tanzim mağzaları açarız. Biz kar peşinde değiliz, köylüyü kurtarmayı düşünüyoruz.
 
17 tane çevre ilçemiz 8 tane merkez ilçemiz var. 17 çevre ilçenin nüfusü yüzde 12 değil. Ama onun en az iki katı merkezde oturuyor. Biz bunu yapacak olursak ters göçte başlayacak. Mesela Kazan'ı sanayi bölgesi ilan ettik, ters göç başladı. Şu anda Kazan'daki istihdam 20 bini buldu.
Kazan'da işsizlik yok, Kazan o kadar mutlu ki. 
 
Termal turizmi de teşvik edeceğiz. Termal suları özellikle seracılıkta kullandığımız da otomatikman ters göç başlayacak. Ankaralı'ya bu hizmeti yapmazsak olmaz. Önümüzdeki dönem açık söylüyorum en büyük hedefim; çevre ilçelerdeki tarımı, hayvancılığı ve termal suları en üst seviyeye çıkarabilmek, bunu için çarpışacağız.
 
CHP'nin sağ görüşlü isimleri aday göstermesi İstanbul'daki baronların projesidir. Sadece Ankara'da değil. Birçok ilde sağcı adaylar gösterdi. CHP istediği kadar gayret göstesin, yüzde 26'nin üzerine çıkamıyor. Yüzde 26'nın üzerine çıkabilmek için bir ambalaj gerekiyor. Bunu da sağdan yapıyorlar."

NTV