Metin Şentürk BM'de konuştu

Dünya Engelliler Vakfı (DEV) ve Dünya Engelliler Birliği tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Görme Engelli Türk sanatçı Metin Şentürk yaptı.

Metin Şentürk BMde konuştu
13 Eylül 2012 Perşembe 23:11 tarihinde eklendi.

DEV ile Dünya Engelliler Birliği Başkanı Şentürk, BM Genel Merkezi'nde  yapacağı açılış konuşması öncesinde gazetecilerle bir araya geldi.Şentürk, DEV'in, 6 kıtadan 65 ülkenin katılımıyla kuruluş sürecini  tamamlamak üzere olan bir sivil toplum örgütü olduğunu söyledi.

 
Bu birliktelik üzerinden hem Türkiye'nin bu konudaki rol modelliğini  dünyaya taşıyacaklarını hem de engellilere hizmet sunacak projeler  oluşturacaklarını ifade eden Şentürk, “Engellilere yönelik pozitif ayrımcılıkla  ilgili Türkiye'de son 10 yılda çok yol katedildi. Bu olumlu süreç devam  etmektedir ama geçmişteki eksikliklerimizi ve ihmal edilmişliklerimizi 10 yılda  tamamlama imkanı yoktur. Eksiklerimiz olmakla birlikte pozitif yöne doğru hareket  halindeyiz” ifadesini kullandı.
 
Şentürk, daha sonra, Türkiye BM Daimi Temsilciliği'nin de destek verdiği  “Erişilebilir Şehir Yönetmeliği ve Engelliler İçin Evrensel Standartlar” (ENES)  konulu toplantının açılış konuşmasını yaptı. Engelli olmanın başarıya giden yolda bir duvar değil sadece aşılabilir  bir engel olabileceğini ifade eden Şentürk, “Engelli insanların büyük başarılara  imza atabileceğini dünyaya göstererek onların engelli yaşam hakkındaki  algılarının değişmesine katkıda bulunabiliriz” diye konuştu.
 
BM Genel Merkezi'nde yapılan etkinlikte katılımcılara, “uluslararası  düzenlemeler ve standartlar yoluyla sağlıklı ve erişilebilir ortamların önemi ve  nasıl tasarlanabileceği” konusunda bilgilendirme de yapıldı.
         
Metin Şentürk, senfoni orkestrası yönetecek
         
Bu arada, “Duyarlılığı artırmak ve engelliliğin daha olumlu  algılanmasına katkıda bulunmak” misyonuyla hareket eden Şentürk, “Dünya  Engelliler Günü” çerçevesinde 3 Aralık'ta New York'un dünyaca ünlü sanat merkezi  Carnegie Hall'de konser verecek 60 kişilik senfoni orkestrasını yönetecek.
 
Şentürk, “görmeyen kondüktör-maestro the blind” temasını öne çıkararak,  dünyadaki bütün engellilere hayata tutunmaları yönünde mesaj verecek. Şentürk, bu  amaçla konserde kondüktörlük yapacak. Performans daha sonra dünyanın 26 farklı  ülkesinde sergilenecek.
 
Şentürk'ün yöneteceği senfoni orkestrasının repertuvarında ünlü film  müzikleri “Baba-The Godfather, Şindler'in Listesi ve Bethoven'ın 5. senfonisi”  gibi bilinen eserler yer alacak. Sanatçı Şentürk, Türkçe, İngilizce, İtalyanca,  Arnavutça, Arapça ve İspanyolca şarkılar ile orkestraya eşlik edecek.