Metrobüs kullananlara büyük müjde!

İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı metrobüs kullanan binlerce kişiye müjdeyi verdi.

Metrobüs kullananlara büyük müjde!
06 Nisan 2013 Cumartesi 10:58 tarihinde eklendi.

 

İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, geçen yıl ihalesi yapılan bin 705 otobüsün temmuz ayına kadar hizmete gireceğini söyledi.
 
Bugün'den Mehmet Ali Ay'ın özel haberine göre  otobüs filosunu yenilediklerini belirten Baraçlı, yaş ortalamasının 3,5-4yaşa düşeceğini söyledi. Baraçlı, “645 hattımız var. Önümüzdeki dönemde otobüs sayımız, halk otobüsleriyle birlikte yaklaşık 6 bin olacak. Geçen yıl bin 705 tane otobüsün ihalesini tamamladık. Onların tamamı önümüzdeki temmuz ayında hizmete girmiş olacak. İETT filosu şu anda 3 bin otobüsten oluşuyor. 3 bin otobüsün bin 705’i temmuz ayına kadar yenilenmiş olacak” diye konuştu.
 
65 YAŞ YAZA BEDAVA
 
Bin 705 otobüsün hepsini de Türkiye’deki üretici firmalardan aldıklarını kaydeden Baraçlı, yeni alım yönetimiyle beraber otobüsü sattıktan sonra 5 yıllık tüm bakım ve onarımını da aynı firmanın yapacağını bu durumun da İETT’nin geri hizmetlerdeki maliyetini aşağı çekeceğini ifade etti. Bakanlar Kurulu’nun 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmasına ilişkin karar aldığnı hatırlatan Baraçlı, “Onunla ilgili hazırlıklar var. Ankara’yla bu konu hakkında veri alış verişinde bulunuyoruz. Veriler geldiğinde biz kart dağıtımına başlayacağız. İsteyenlere bu kartlar dağıtılacak. Yaza kadar tamamlanacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.
 
KLİMA SORUN OLMAYACAK
 
Baraçlı, otobüslerdeki kilimalarla ilgi revizyonun tamamlandığınıbelirterek,bu yaz klimalarla ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını kaydetti. Daha önce 6 milyon olan akbil kulanımının 1 milyona indiği bilgisini veren Baraçlı, “Aktif elektronik kart sayısı ise şuan 6 buçuk milyon seviyelerinde.Yıl sonuna kadar kullanım sayısı çok aşağı seviyeye düşerse kaldırırız.Yani vatandaşımız akbili bırakırsa biz kaldırırız”dedi.
 
YOĞUN METROBÜSE ÇÖZÜM GELİYOR
 
İstanbul’daki metrobüs hattının dünyadaki en uzun kesintisiz hat olduğunu aktaran Baraçlı, “Memnuniyet oranı hakikaten yüksek. Yoğunluk var, ama bu yoğunluk pik saatlerde oluyor.” dedi. Yurt dışındaki örneklerinde de aynı saatlerde yoğunluk yaşandığını belirten Baraçlı, “ Bu yoğunluklar ortadan kaldırılabilir mi? Kent merkezlerinde işyeri olduğu sürece zor. Yoğunluğa çözüm, ancak yerin altından gidebilecek raylı sistemlerdir. Kapasitesi yüksek taşıma araçları alarakta hattın taşıma kapasitesini yükselteceğiz. Bu araçlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.
 
İLGİNÇ UYGULAMA
 
Baraçlı, İETT çalışanları olarak 3 ayda bir araç bırakarak, otobüsle yolculuk yaptıklarını söyledi. “Bende dahil herkes araç bırakıyoruz. Herkes evden işe işten eve arabayla gidip geliyor. Onlarda bir hafta toplu taşımayla gidip gelip sahadan veri topluyorlar” dedi.