MGK'dan terörle mücadele vurgusu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı sona erdi.

MGKdan terörle mücadele vurgusu
25 Nisan 2013 Perşembe 19:32 tarihinde eklendi.

Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından yayınlanan bildiride “Toplantıda, halkımızın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler görüşülmüş, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirler değerlendirilmiştir" denildi.

 
Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığın devam ettiğinin vurgulandığı bildiride “Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır" ifadesi kullanıldı. 
 
Suriye'deki gelişmelerin insani boyutu, bölgesel güvenlik ve istikrara yönelik etkileri de dahil olmak üzere tüm yönleriyle toplantıda ele alındığı aktarılan MGK bildirisinde, "Bu ülkede dökülen kanın bir an önce durdurulmasına yönelik uluslararası çözüm girişimlerinde gelinen aşama ve önümüzdeki dönemde atılması öngörülen adımlar değerlendirilmiştir" diye kaydedildi.

Ayrıca Türkiye'deki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları iki yüz bine yaklaşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmaların da toplantıda gözden geçirildiği aktarıldı.
 
Irak'ta meydana gelen gelişmelerin de toplantının gündeminde yer aldığı belirtilirken, "Bu ülkede kalıcı istikrarın tesisine yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmış, Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yönündeki irademiz teyit edilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildirinin son maddesinde ise toplantıda, Ortadoğu barış sürecine ivme kazandırılması doğrultusundaki çabalar ve Filistinli gruplar arasındaki iç uzlaşı sürecinde meydana gelen gelişmelerin değerlendirildiği kaydedildi. 

CİHAN