Muhtar gözyaşları içinde anlattı

Kolin Grubu’nun termik santral projesi için Soma’nın Yırca köyünde bu sabah 6 bin zeytin ağacının kesilmesinin ardından köy muhtarı Mustafa Akın, canlı yayında ağladı.

Muhtar gözyaşları içinde anlattı
07 Kasım 2014 Cuma 17:19 tarihinde eklendi, 1.594 kez okundu.
Akın, “Bu yatırımları yapanların sofralarında zeytin oluyor değil mi? Dilerim ki o zeytinler dile gelir de nasıl kestin benim ağacımı der” derken gözyaşlarını tutamadı.
 
CNN Türk’teki canlı yayında konuşan Akın, dün geceden bu yana yaşananları anlatırken çarpıcı bir bilgi de aktardı. Akın’a göre termik santral projesi 1 kilometre öteye taşınsaydı bu zeytinliklerinin yok olmayacağını belirtti. Akın, “Bu santralin yeri sadece bir kilometre kuzeye kaldırılsaydı, bu zeytin ağaçlarından bir tanesi bile kesilmeyecekti” dedi.
 
Son sözleri sorulması üzerine Akın ağlamaya başlayarak şunları söyledi: “O zeytin, o zeytinyağı dile gelir de ‘Beni niye kestin, beni niye kestin’… Nasıl boğazınızdan geçecek o zeytinler, o yağı nasıl yiyeceksiniz. O zeytin boğazınıza durmayacak mı?” dedi.
 
Akın, Yırca’da köylülerin topraklarının hala tarım arazisi olduğunu belirterek, zeytinliklerle ilgili son düzenlemelere göre arazinin korunması gerektiğini söyledi.
 
Akın, “Zeytinlikler ortadan kaldırıldı ama burası hala bir tarım arazisidir. Hala bir zeytin yasası, toprak koruma kanunu var. Biz onlara güveniyoruz. Bizim arkamızda kimse yok. köylü direnebildiği kadar burada direnecek.”