"Müzakereler devam etmeli"

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York’ta yapılacak görüşmelerin ardından Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönünde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e telkin yapılmasını beklediğini kaydetti.

Müzakereler devam etmeli
23 Eylül 2013 Pazartesi 21:59 tarihinde eklendi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere bırakıldığı yerden devam etmeye hazır olduğunu, sağlanan ilerlemelerin bir kenara atılamayacağını ifade etti.

BM’nin 68’inci Genel Kurulu çalışmalarını izlemek ve çeşitli üst düzey temaslarda bulunmak amacıyla New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC'nin New York temsilcilik binasını gezdi. KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana, temsilcilik faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Müzakerelere Ekim ayında mutabakata varılan konularda kalındığı yerden tekrar başlanması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, kendisinin Cumhurbaşkanı seçildiğinde görüşmelere kaldığı yerden devam edeceğine dair Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’ne yazılı taahhüt verdiğini, aynı taahhüdü Rum lider Nikos Anastasiadis’in de vermesi gerektiğini söyledi.

“ÇÖZÜM İÇİN EN UYGUN ZAMANDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şu anki dönemin Kıbrıs sorununun çözümü yönünde en uygun zaman olduğunu vurguladı. Eroğlu, "Kıbrıs Türk tarafı olarak iyi niyetle müzakerelere devam ediyoruz. Rum tarafının olumsuz tavrını değişmesi lazım. Nesiller değişiyor. Kaybedilecek bir 45 yılımız daha yok." diye konuştu.

"MÜZAKERELERE KALINDIĞI YERDEN DEVAM EDİLMELİ"

Ekim ayında müzakerelere tekrar başlanacağı konusunda mutabakata varıldığını fakat Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in görüşmelerin başlayacağı konusunda ortaya net bir tavır koyamamasının kendisini üzdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere bırakıldığı yerden devam etmeye hazır olduğunu, sağlanan ilerlemelerin bir kenara atılamayacağını kaydetti.

Eroğlu, bu konulardaki düşüncelerini başta BM Genel Sekreteri olmak üzere New York’ta yapacağı diğer temalarda da gündeme getireceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, yarın İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşecek, ardından da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onuruna verilecek resepsiyona katılacak.


CİHAN