Namık Ekin tatamide rekor kırdı

Judo Milli Takım Antrenörü Namık Ekin, judo tekniklerini kullanarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Namık Ekin tatamide rekor kırdı
14 Temmuz 2012 Cumartesi 13:15 tarihinde eklendi, 2.925 kez okundu.

 

Emekli SAT komandosu 69 yaşındaki Ekin, Ahmet Cömert Spor Salonu'nda 24 saat boyunca tatamiden ayrılmadan yaptığı 4 bin 627 judo tekliği atışıyla yeni dünya rekorunun sahibi oldu.
 
Ekin'in rekoru, yetkililerce kayıt altına alındı.
 
Türkiye Judo Federasyonu'nun kuruluşunun 50. yılı ve Türkiye'yi bütün dünyaya tanıtmak için böyle bir rekor denemesi içine girdiğini belirten Ekin, ''Bu rekoru kırmayı çok iyi bir SAT komandosu olmama borçluyum. SAT komandoları için 'zoru hemen başarırız, imkansız ise biraz vakit alır' deriz. Bu imkansız, 24 saat gibi bir zaman aldı. Böyle çılgınlıklar yapmayı severim. Bir tane daha rekor denemem var. Taksim Meydanı'nda 8 gün 8 gece bir akvaryumun içinde kalacağım'' dedi.
 
Bu rekorla birlikte 13. dünya rekorunu kıran Namık Ekin, kendisini en çok sakatlıkların zorladığını ifade ederek, ''Rekor denememde belimdeki ağrılar beni zorladı. Rekoru ağrı kesici iğneyle kırdım. Bu rekoru kırdım, buradan kaybolup gideceğiz, sadece bizde hatıra kalacak. Biz judocular bir şeyi yapar ortadan kayboluruz'' diye konuştu.
 
Rekor denemesinde Ekin'i yalnız bırakmayan Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, camia olarak çok heyecanlı olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
 
''Yaşına göre Namık Hoca çok zor bir işe girdi. Kendisine sonuna kadar güvendik. Federasyonumuzun kurulduğu ilk günden bu yana camianın içinde olduğu için 50. yılımızda böyle bir rekor kırmak istedi. Kendisine judo ailesi olarak şükranlarımızı sunuyoruz.''