Nevruz'da Öcalan'ın mesajı okunacak

Sırrı Sakık, "büyük olasılıkla" Diyarbakır'daki Nevruz katlamalarında Abdullah Öcalan'ın ateşkes ve sürece ilişkin mesajının okunacağını söyledi. Sakık, yeni bir heyetin 21 Mart öncesi İmralı'ya gitmesini de bu karara bağladı.

Nevruzda Öcalanın mesajı okunacak
18 Mart 2013 Pazartesi 12:58 tarihinde eklendi.

 

 BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, 21 Mart’ta Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında Abdullan Öcalan’ın mesajının okunmasının beklendiğini söyledi.
 
Heyetin 21 Mart öncesinde İmralı’ya gitmesinin bu karar nedeniyle de önemli olduğunu belirten Sakık, kamuoyunun bilgilendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.
 
BDP Milletvekili Sırrı Sakık, üçüncü heyetin İmralı’daki görüşmeleri sürerken ntvmsnbc’nin sorularını yanıtladı.
 
Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarının önemli olduğunu belirten Sakık’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:
 
Diyarbakır’da Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın mesajının okunacağı belirtiliyor, bu konuda bir değerlendirmeniz var mı?
 
Büyük olasılıkla Abdullah Öcalan’dan gelen mesaj okunacak. Heyetin İmralı’ya Nevruz öncesi gitmesi biraz da bu yüzden. Kamuoyunun bilgilendirilmesi konusunda önemli bir adım olacaktır. Süreç ve görüşmeler konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.
 
1993, 1999, 2006’da, 2011 yılında da görüşmeler yapıldı, bazı çabalar oldu; sonra kesintiler olunca birçok kesim suçlandı. Kesintinin kimden kaynaklandığı ve sorunun kaynağının bilinmesi açısından kamuoyunun gelişmeleri bilmesi önemli. Öcalan’ın mesajının içinde nelerin olacağını bilemeyiz, ancak halkla paylaşılması önemli.
 
'BİR GÜNDE ÇÖZÜLMESİ BEKLENEMEZ'
 
Diyarbakır’da mesajın okunması sonrasında örgüt karara uygun davranacak mı? Örgütün sürece olumlu bakmasına rağmen kendi içinde bazı değerlendirmeleri olduğu söyleniyor. 21 Mart sonrası sınır dışına çıkılacak mı? 
 
PKK ve Avrupa, Kandil, her zaman İmralı’dan gelen mesajlara uygun davrandı. Kamuoyunda sürecin bu kez olumlu sonuçlanması için büyük beklenti var. Ancak sorunun bir günde hemen bitmesini beklemek de doğru değil. 90 yıllık bir sorundan söz ediyoruz. Süreç zaman alacaktır ve sabırla yürütülmesi gerekir.

NTV