Nobel Ödülleri sahiplerine verildi

Bu yılın fizik, kimya, tıp, edebiyat ve ekonomi dallarındaki Nobel ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

10 Aralık 2012 Pazartesi 19:22 tarihinde eklendi.

Stockholm Konsert Huset'te (Konser Evi) düzenlenen törene, İsveç Kraliyet ailesiyle birlikte ödül almaya hak kazananlar ve çok sayıda davetli katıldı.

 
Geçtiğimiz kasım ayında açıklanan ödüller sahiplerine İsveç Kralı 16. Carl Gustav tarafından takdim edildi. Buna göre, 2012 yılı Fizik ödülünü Serge Haroche ile David J. Wineland, Kimya Ödülünü Robert J. Lefkowitz ve Brian K. kobilka, Tıp Ödülünü Sir John B. Gurdon ile Shinya Yamaka, Edebiyat Ödülünü Çinli yazar Mo Yan ve Ekonomi Ödülünü de Alvin E. Roth ile Llohd S. Shapley aldı. Ödül sahiplerine birer diplomayla birlikte, Nobel madalyası ve 8 milyon (1 milyon Avro) İsveç kronu tutarında para ödülü de sunuldu.
 
Ödüllerin verilmesinden sonra, yaklaşık bin 300 kişiden oluşan davetli topluluğuna Stockholm Belediyesi'ne ait binada Nobel yemeği verildi. Yemeğe, İsveç Kraliyet ailesi, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, bakanlar, parti temsilcileri ve yabancı ülke temsilcileri ile ödül alanlar katıldı. Müzik ve dans eşliğinde yenilen yemekle, Nobel törenleri sona erdi.
 
Nobel Barış ödülü töreni ise bugün Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilmişti.