Nokia "çürüğe" çıktı

Kredi değerlendirme kuruluşu Moody's, cuma günü 10 bin kişiyi işten çıkaran Finli telefon üreticisi Nokia'nın kredi notunu "çürük" olarak açıkladı.

Nokia çürüğe çıktı
18 Haziran 2012 Pazartesi 10:59 tarihinde eklendi, 1.293 kez okundu.

 

Nokia'nın bu yıl beklenenden daha fazla zarar edeceği öngörülüyor. Nakit sıkıntısı çektiği düşünülen şirket, yeni Windows ile çalışan telefonlarının satışlarından beklediği geliri henüz elde edebilmiş değil.
 
Radikal'in haberine göre Nokia'nın değeri 9.3 milyar dolarla tarihinin en düşük noktasına indi. Uzmanlar Google, Apple ve Samsung karşısında Nokia'nın hisselerinin de değer kaybedeceğini düşünüyor. Moody's, Nokia'ya şirketin yatırım yapılmaya uygun olmadığı anlamına gelen bir kredi notu veren üçüncü şirket oldu.
 
Standard & Poor's ve Fitch de nisan ayında Nokia'ya benzer notlar vermişti. BBC'nin haberine göre Nokia, yeni akıllı telefonu Lumia sayesinde kaybettiği pazar payını yeniden arttırmayı ümit etse de sattığı miktar oldukça düşük. Nokia kendi ürettiği Symbian işletim sisteminden geçen yıl vazgeçip bu telefonunda Microsoft yazılımları kullanmaya başlamıştı.