"NSU cinayetleri engellenebilirdi"

Almanya'nın Thüringen Eyaleti Meclisi'nin NSU Araştırma Komisyonu, aşırı sağcı terör hücresinin cinayetlerine ilişkin nihai raporunu açıkladı

NSU cinayetleri engellenebilirdi
22 Ağustos 2014 Cuma 10:37 tarihinde eklendi.

Deutsche Welle Türkçe servisinin haberine göre, raporda, 1990'lı yılların sonunda Thüringen Eyaleti güvenlik birimlerinde, terör hücresinin üç ana zanlısını arama çalışmalarında korkunç hatalar yapıldığına dikkat çekildi. Rapora göre, soruşturmayı yürüten kurumlar bu denli büyük hatalar yapmamış olsalardı, cinayetler engellenebilirdi.

Thüringen Eyaleti Meclisi NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Dorethea Marx, dün yaptığı açıklamada, bu hataların terör hücresi üyesi üç kişinin 1998 yılında yeraltına inmesini kolaylaştırdığını söyledi.

Marx, bin 800 sayfalık kapanış raporunu açıklarken, 'bir felaketten ve büyük bir başarısızlık'tan söz etti. Marx, NSU üçlüsü Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschape'nin Thüringen'den çıktığını belirterek, Thüringen'in bu suçun altında ezildiğini söyledi.

Marx aynı zamanda Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın kendi çalışan ve muhbirlerini korumak adına üç zanlıyı arama çalışmalarını sabote edebilmiş olduğu şüphesinin de bir kez daha altını çizdi. Marx, 1998 yılında Jena kentinde patlayıcı maddeler ele geçirildiğinde, daha doğru hareket etmesi durumunda, olayların seyrinin farklı olabileceğini belirtti.

NSU terör hücresi 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Polis ve gizli servisler uzun yıllar üçlü terör hücresini ortaya çıkaramadı. NSU terör hücresine dair ilk bulgular, ancak 2011 yılındaki bir banka soygunuyla ortaya çıkarılabildi. 


CİHAN