Nükleer müzakerede bir sonraki durak İstanbul

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi 5 üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerin bir sonraki durağı İstanbul. Müzakereler "uzmanlar" düzeyinde 17-18 Mart'ta İstanbul'da yapılacak.

Nükleer müzakerede bir sonraki durak İstanbul
27 Şubat 2013 Çarşamba 11:05 tarihinde eklendi.

 

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakereler Kazakistan'ın Almatı kentinde devam ediyor.
 
Tahran, Batılı güçlerle Kazakistan'ın Almatı kentinde yapılan nükleer müzakereleri "olumlu bir adım" olarak değerlendirdi.
 
Görüşmelerle ilgili Rus haber ajansı Itar-tass'a açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Rabkov, İran'ın Fordo nükleer tesislerinde yüzde 20 oranındaki uranyum zenginleştirme çabasından vazgeçmesi halinde, Batılı güçlerin bu ülkeye uyguladığı yaptırımları gevşeteceğini söyledi.
 
İRAN: URANYUMU MÜZAKERE EDEBİLİRİZ
İran'ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili de, yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme konusunu Batılı güçlerle müzakere edebileceklerini açıkladı.
 
İran ile Batılı güçler, müzakerelerin "uzmanlar" düzeyinde 17-18 Mart tarihlerinde İstanbul'da yapılması konusunda anlaştı.
 
İstanbul'dan çıkacak nükleer müzakere sonuçlarını ise, 5-6 Nisan tarihlerinde taraflar yeniden görüşecek.