O babanın yürekleri burkan feryadı

Van'daki depremde hayatını kaybedenler memleketlerinde toprağa veriliyor. Sarsıntıda eşi ve çocuğunu yitiren öğretmen Mehmet Sultanoğlu, “Keşke eşimi dinleyip veli toplantısına gitmeseydim de onlarla birlikte ölseydim” dedi.

O babanın yürekleri burkan feryadı
25 Ekim 2011 Salı 16:58 tarihinde eklendi, 1.630 kez okundu.

 

Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitiren Hanım Zahma cenazesi memleketi Konya'ya getirildi. Zahma'nın cenazesi, kılınan namazın ardından Üçler Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
İki çocuk annesi Zahma'nın marketten çıkmaya çalıştığı esnada binanın çöktüğü, depremden yara almadan kurtulan çocukların deprem esnasında evlerinde olduğu bildirildi.
 
Zahma'nın eşi Uzman Çavuş Bahattin Zahma'nın deprem esnasında görev yeri olan Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunduğu belirtildi.
 
EN ÜST KATTAYDI AMA...
Erciş ilçesinde en üst katında kiracı olarak bulunduğu 5 katlı bir binanın çökmesi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Ertan Açıkgöz, memleketi Adana'nın Ceyhan ilçesinde toprağa verildi.
 
Cenaze sırasında babası Bayram, annesi Saime ve kardeşi Erman gözyaşlarına hakim olamadı. Anne Saim ve baba Bayram Açıkgöz, güçlükle sakinleştirildi.
 
Bekar ve 4 yıllık polis olan Açıkgöz'ün 3 ay önce Tekirdağ'dan Van'ın Erciş ilçesine tayin edildiği öğrenildi.
 
‘KEŞKE BEN DE ONLARLA BİRLİKTE ÖLSEYDİM’
Dört aylık oğlu Doruk ile birlikte hayatını kaybeden 27 yaşındaki Bahar Sultanoğlu Antakya merkeze bağlı Sinanlı köyünde düzenlenen törenle toprağa verildi.
 
Ayakta durmakta güçlük çektiği gözlenen sınıf öğretmeni baba Mehmet Sultanoğlu, "Oğlum hadi kalk, baban geldi. Hadi gülümse babana" diyerek gözyaşlarına boğuldu.
 
Eşinin fotoğrafını göğsünde taşıyarak sık sık öpen Sultanoğlu, iki yıllık evli olduğunu ve geçen yıl şubat ayında Van'a atandığını söyledi.
 
Sultanoğlu, şöyle konuştu:
 
"Eşim Bahar ile yedi yıl nişanlı kaldık. Atamam olmaması nedeniyle evliliği hep geciktirdik. Ancak atama olmayınca iki yıl önce evlendik. Evliliğimizin ardından eşim hamile kaldı ve o dönemde atamam oldu.
 
Depremin olduğu gün veli toplantısı vardı. Ancak ben de çok kötü hastaydım. Dört aylık oğlum Doruk'a da hastalık bulaştı ve gece fenalaştı. Acile götürdüm, doktor ilaç yazdı. Olay günü sabah oğlumu da alarak nöbetçi eczaneden ilaçlarını alıp biraz da dolaşarak eve döndüm. Kendimi kötü hissettiğim için eşim Bahar'a veli toplantısına gitmeyeceğimi söyledim. Ancak eşim, velilerle tanışmam için toplantıya gitmem gerektiği yönünde bana ısrarcı davrandı. Eşimi kırmamak velilerle tanışabilmek için toplantıya gittim."
 
Eşi ve çocuğunun da içerisinde bulunduğu binanın yerle bir olduğunu görünce şok geçirdiğini ifade eden Sultanoğlu, "O an yıkıldım. Ne yapacağımı şaşırdım. Ellerimle en kazın altında eşimi ve çocuğumu çıkarmaya çalıştım ama olmadı. Keşke eşimi dinlemeyip veli toplantısına gitmeseydim de ben de onlarla birlikte ölseydim" dedi.
 
ÇEYİZ DİZERKEN DEPREME YAKALANDILAR
Depremde beden eğitimi öğretmeni eşi ile birlikte yaşamını yitiren 28 yaşındaki sınıf öğretmeni Güldane Erdal memleketi Adana'da düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.
 
Tabutunun üzerine düğün için alınan duvağı serilen öğretmen Güldal Erdal için ailesi gözyaşı döktü.
 
Erdal'ın amcası Karaisalı ilçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Köse, yeğeninin daha 3 yıllık öğretmen olduğunu belirterek, Van Erciş'den geçen sene Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine tayininin çıktığını söyledi.
 
Yeğeninin Van'ın Erciş ilçesinde beden eğitimi öğretmeni olan Ümit Erdal'la Haziran ayında nişanlandığını belirten Köse, şöyle konuştu:
 
"Damat Erciş, yeğenim de Siverek'teydi. Genç çift yuvalarını Erciş'te kurmak istedi. Eş durumundan atama için resmi nikahlarını düğünden önce yaptılar. Düğün için 3 Kasım tarihi belirlenmiş ve tüm hazırlıklar yapılmıştı. Yeğenim Güldane ve eşi ümit Erdal düğün için gün sayıyorlardı. Güldane çeyizini nişanlısıyla yerleştirirken evin içerisinde depreme yakalanmışlar ve hayatlarını kaybetmişler. Düğünlerini yapamadık. Bu hem cenazesi hem düğünü oldu."
 
 
Erciş’te yaşadıkları binanın yıkılması sonucu hayatını kaybeden ilköğretim okulu öğretmeni Nesrin Yiğit (25) ile eşi Mustafa (27) ve oğlu Furkan Yiğit'in (4) cenazeleri, yakınları tarafından memleketleri Samsun'a getirildi.
 
Büyük Cami'ye götürülen cenazeler, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrasında Derecik Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Bu arada 5 yıllık evli Yiğit çiftinin yaklaşık 1.5 yıl önce Van'a gittiği öğrenildi.
 
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünden geçen yıl mezun olduktan sonra atandığı Erciş ilçesinde görev yapan sınıf öğretmeni Onur Ateş de meslektaşı Ramazan Özkan'la birlikte kaldıkları evin yıkılması sonucu göçük altında kaldı.
 
Arkadaşının yaralı kurtarıldığı göçükte genç öğretmen Onur Ateş'in yaşamını yitirdiği belirlendi.
 
Onur Ateş’in cenazesi, yakınları tarafından memleketi Samsun'un Tekkeköy ilçesinde toprağa verildi.
 
52 GÜN ÖNCE ATANMIŞTI
Depremde can veren 23 yaşındaki öğretmen Nigar Gençel için memleketi Tokat'ta cenaze töreni düzenlendi. Tabutuna duvak konulan genç öğretmen gözyaşları içinde toprağa verildi.
 
Erciş Çelebibağı Karakoyunlu İlköğretim Okulu'na 52 gün önce atanan rehber öğretmen Nigar Gençel'in 2 kardeşinin olduğu, babasının ise inşaatlarda çalıştığı öğrenildi.
 
Erciş’in üçte ikisinin yıkık olduğunu belirten baba Rahim Gençel, “Kız kardeşimin oğlu Yalçın'da oradaydı. O ikinci katta, kızım ise 4. katta oturuyordu. Yalçın dışarda olduğu için kurtuldu" dedi.
 
Bu arada Gençel'in yakınları çekim yapan basın mensuplarına tepki gösterdi.
 
Kaldığı lojmanın yıkılması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Alime Paşa'nın cenazesi de Manisa'nın Gördes ilçesinde toprağa verildi.