O toplantının izni Genelkurmay'dan

Genelkurmay Başkanlığı, bugün çeşitli gazetelerde yer alan 'Hasdal Toplantısı' haberi hakkında resmi internet sitesinden bir açıklama yaptı.

O toplantının izni Genelkurmaydan
22 Ağustos 2011 Pazartesi 12:46 tarihinde eklendi.

Bahse konulu toplantının Genelkurmay Başkanı'nın emriyle gerçekleştiği belirtilen açıklamada, CMK ve askeri hukukta yapılacak düzenlemeler değerlendirildi denildi.

 
Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması şu şekilde;
 
"22 Ağustos 2011 tarihli bazı basın yayın organlarında Genelkurmay Başkanlığı Karargahında yapılan bir toplantıdan bahsedilmektedir.
 
Bahse konu toplantı, Genelkurmay Başkanının talimatıyla, Genelkurmay Adli Müşavirliği koordinatörlüğünde, Kuvvet Komutanlıklarının adli müşavirlerinin katılımı ile icra edilmiştir.
 
Bu toplantıda, yeni yasama döneminde CMK'da ve askeri hukuki mevzuatta yapılması düşünülen yeni düzenlemelerin neler olabileceği üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
 
Bu çalışma, kurumsal görüş bildirmeye hazırlık amaçlı, teknik seviyede bir faaliyettir.
 
Bu nedenle, toplantıya, yazılarda belirtilen anlamı yüklemek yanlıştır."
 
İDDİALAR NEYDİ?
Bugün bazı gazetelerde yer alan haberlerde, Balyoz, İnternet Andıcı ve İrtica İle Mücadele Eylem Planı davalarında tutuklu olarak yargılanan muvazzaf askerlerin 'nasıl kurtarılacağı' ile ilgili Genelkurmay'da toplantılar yapıldığı iddia edilmişti. Haberlerde toplantıların Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu'nun emriyle gerçekleştiği de yazılmıştı.