"Öcalan İmralı'da kalmamalı"

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aradan geçen 15 yıl sonrasında artık İmralı düzeninin son bulmasını, Öcalan'ın halkla buluşması gerektiğini söyleyip, "Hiç bir halk kendisine önder lider olarak belirlediği bir kişinin bir adada esir olarak tutulmasını kabul edemez. Bir halk bunu kabul ederse onurunu kaybeder. Halk üzerinde bu kadar etkisi olan bir lider artık İmralı'da kalmamalı" dedi.

Öcalan İmralıda kalmamalı
15 Şubat 2014 Cumartesi 17:50 tarihinde eklendi.

Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanışının yıl dönümü nedeniyle partisinin Mersin'in merkez Akdeniz ilçe binası önünde düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada 15 yıl sonrası İmralı sisteminin son bulması gerektiğini kaydetti.

"Madem İmralı'da bir görüşme var, madem Sayın Öcalan'ın bir çağrısı ile bu ülkede silahlar susuyor, akan kan duruyorsa halk üzerinde bu kadar etkisi olan bir lider artık İmralı'da kalmamalıdır" diyen Demirtaş "Artık rehine pozisyonuna, esir durumuna son verilmelidir. 15 yıl önce Türkiye'yi büyük bir kaostan büyük bir iç çatışmadan kurtaran budur, bu anlayıştır." şeklinde konuştu.

Barışı temsil eden bu zihniyetin, bu anlayışın artık İmralı'da tutulamayacağını öne süren Demirtaş, halkla buluşması gerektiğini iddia etti. Kalıcı barışın sağlanması, ülkede artık hiç bir şekilde silahların konuşmaması ve sorunların diyalogla müzakere ile çözebilmek için Öcalan'ın önünün açılması gerektiğini öne süren Demirtaş şöyle devam etti:

"15 yıllık esarete halkımızın bütün gücü ile son vermenin zamanıdır. Başkan Apo'yu halkıyla kucaklaştırmanın zamanıdır artık. Hiç bir halk kendisine önder lider olarak belirlediği bir kişinin bir adada esir olarak tutulmasını kabul edemez. Bir halk bunu kabul ederse onurunu kaybeder. Bu nedenle bize dayatılan onursuzluktur."

'BÜTÜN ÖZGÜRLÜK MAHKUMLARININ DIŞARI ÇIKTIĞINI GÖRECEĞİZ'

Kendilerinin İmralı sistemini kabul etmedikleri ve etmeyeceklerini belirten Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

"Abdullah Öcalan'ın barışa dair umudunu koruduğu bu günlerde bizlerde O'nun etrafında kenetleneceğiz. İşte 30 Mart seçimleri bunun için bir fırsattır. Bizler bugüne kadar Sayın Öcalan'ın düşünceleri perspektifleri ortaya koyduğu strateji, ortaya koyduğu barış mücadelesi ile elbette büyük mesafeler katettik.

Şimdi 30 Mart'ta bunun bir sıçramasını, büyük bir hamlesini yapma fırsatı da vardır. Bizim için sadece belediye başkanları seçmek seçimleri değildir. İnşaallah halkın gücü ile sizlerin yürüttüğü mücadele ile bizler bütün cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz. Bütün özgürlük mahkumlarının dışarı çıktığını göreceğiz. Özgürlüğüne kavuştuğunu göreceğiz.

Mersin'de bugün ortaya konulan duyarlılık son derece önemlidir. 15 Şubat komplosunun tutmadığını, bu komplonun artık boşa çıktığını, komplonun amaçlarının asla gerçekleşmeyeceğini ispatlamış oldunuz. İmralı'da başkan Apo dışarıda siz büyük bir direnişle komployu bertaraf ettiniz. Artık başkan Apo'nun özgürlüğünün zamanıdır." 


CİHAN