Ödülü enkaz altından çıktı

23 Ekim'de Erciş'te meydana gelen depremde 20 kişinin hayatını kaybettiği Sevgi Apartmanı'nın müteahhiti Salih Ölmez'in, 2004 yılında "yılın müteahhidi" plaketi aldığı ortaya çıktı.

Ödülü enkaz altından çıktı
07 Aralık 2011 Çarşamba 11:12 tarihinde eklendi, 1.314 kez okundu.

 

Depremde en fazla can kaybına neden olan binaları yaptıran ve mallarına el konulan müteahhit Salih Ölmez’in AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi'den Erciş Belediye Başkanı olduğu dönemde "yılın müteahhidi" plaketi aldığı ortaya çıktı.
 
Plaketi, Ölmez adına alan muhasebecisi Mehmet Ali Demir de yine çok sayıda insana mezar olan Ölmez'in yaptırdığı Sevgi Apartmanı'nda yaşamını yitirdi. Muhasebeci Demir'in AK Parti'li Çiftçi'den müteahhit Ölmez adına plaket alırken çekilen ve arkasını imzaladığı fotoğraf da çerçevesi kırılmış olarak enkazda bulundu.
 
Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, 12 Haziran seçimlerinde AK Parti'den Van milletvekili seçilen eski Erciş Belediye Başkanı Çiftçi'nin, Erciş'te yaptırdığı çok sayıda binanın yıkılması nedeniyle mallarına el konulan ve havuzlu lüks villasının bahçesine koyduğu çadırlarla dikkatleri çeken müteahhit Salih Ölmez'e, "yılın müteahhidi" plaketi verdiği ortaya çıktı. Ölmez’in yerine plaketi muhasebecisi Demir, Çiftçi'nin elinden aldı. Demir, depremde Ölmez'in yaptırdığı Sevgi Apartmanı’nın enkazında kalarak yaşamını yitirdi.
 
Çiftçi'nin "yılın müteahhidi" plaketi Demir'e verirken çekilen fotoğraf da Sevgi Apartmanı enkazında bulundu. 2004 yılına ait fotoğrafta belediye başkanı olarak Çiftçi ile Ölmez adına plaketini alan muhasebecisi Demir görülüyor.
 
Fotoğrafın arkasında Demir'in kendi el yazısıyla, "30.7.2004 tarihinde Belediye Başkanı sayın Fatih Çiftçi Bey, M. Ali Demir’e işadamları Sayın Salih Ölmez için takdim ettiği plaket günü" ifadesi yer alıyor. Plaketi Ölmez adına Çiftçi’den aldığı gün yazmasının üzerinden 7 yıl geçtiği için Demir’in yazısı biraz silikleşmesine karşın halen okunabiliyor.
 
AK Parti'li Çiftçi ile müteahhit Ölmez arasındaki bağı ortaya çıkaran fotoğraf, aynı zamanda bir dramın acı kanıtını ve günlük dilde "kaderin cilvesi" de denebilecek türden bir olayı gözler önüne seriyor. Cumhuriyet’in ulaştığı fotoğrafın çerçeveli olduğu, ancak apartmanın yıkılması sonucu çerçevesinin kırıldığı öğrenildi. Demir’in fotoğrafı törenin ardından çerçeveletip evine astığı sanılıyor.

NTV