Oğuz Doğanay Kimdir? Dövme çalışmalarını hangi alanda sürdürmektedir?

Oğuz Doğanay realistik dövme sanatında adını sıkça duyduğumuz ünlü bir dövme sanatçısıdır. Realistik dövme sanatında verdiği eserlerdeki en büyük özelliklerden biri renklerdeki özel tonlamalardır.

Oğuz Doğanay Kimdir? Dövme çalışmalarını hangi alanda sürdürmektedir?
20 Nisan 2021 Salı 15:34 tarihinde eklendi, 19.873 kez okundu.

Oğuz Doğanay realistik dövme sanatında adını sıkça duyduğumuz ünlü bir dövme sanatçısıdır. Realistik dövme sanatında verdiği eserlerdeki en büyük özelliklerden biri renklerdeki özel tonlamalardır. Bu kendi çalışmalarının bir sonucu olarak uygulamaya koyduğu bir tekniktir. Kullandığı boya, altın ve gümüş takıları boyamak için kullanılan Mine boyasının özel karışımlar eklenerek dövme boyası haline getirilmiş formudur.

Sanatçı, 1991 yılında İstanbul, Bakırköy’de dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini bu ilçede gerçekleştiren Oğuz Doğanay, Aydın Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ancak ailesi için okuduğu mimarlık mesleğini yapmak yerine kendi hayalinin peşinden gitmiş ve Dreamer Tattoo Studuo’yu kurmuştur. Burada, dövme sanatçısı olan diğer arkadaşlarıyla birlikte ses getiren çalışmalara imza atmaktadırlar. Tattoo Studuo, sanatçının doğup büyüdüğü Bakırköy ilçesinde yer almaktadır.
 

Oğuz Doğanay, insan vücuduna uyguladığı realistik dövme örneklerini, takı tasarımlarında da kullanmaktadır. Bunun ortaya çıkış hikâyesini; “Birbirine kalpten bağlı olan insanlar yaşı ya da korkuları nedeniyle aynı dövmeyi yaptıramayabiliyor. Oysa ikisi de aynı hikâyeyi vücudunda taşımak istiyor. Bunu sağlamanın yolu bu dövmeyi takılara aktarmaktı. Ben de öyle yaptım. Şimdi biri vücudunda taşırken diğeri kolye olarak taşıyabiliyor” sözleriyle anlattı.

Bunun çarpıcı örneklerinden birini, ünlü oyuncu Burak Sarımola ve oğlu için gerçekleştirmiştir. Burak Sarımola’nın vücuduna uyguladığı ”Odin” dövmesini kolye olarak tasarlamış ve oğluna hediye etmiştir. Bu şekilde baba-oğul aynı hikâyeyi vücutlarında taşıma imkânı bulmaktadır.
 

Oğuz Doğanay, sahibi olduğu Dreamer Tattoo Studuo’nun yanı sıra Dreamer Jewelry isimli şirketin de sahibidir. Bu şirket aracılığı ile ürettiği takı tasarımlarını ülkenin en büyük online Pazar yerlerinde satışa sunmuştur. Dünyaya açılmayı ise dünyanın en büyük online pazar yerlerinde gerçekleştirmek için çalışmalarına devam etmektedir.