Öldürülen çobanın silahı yokmuş

Ermenistan sınırına girdiği için öldürülen çobanın silahı yokmuş, çakısı varmış.

02 Ağustos 2013 Cuma 23:27 tarihinde eklendi.
Kars'ın Akyaka Kaymakamı Osman Uğurlu, ineğini almak için Ermenistan sınırına girdiği için nöbetçi askerlerin ateş açması sonucu ölen çoban Mustafa Ülker'in üzerinden silah çıkmadığını, sadece bir çakısı bulunduğunu açıkladı.
 
Ermenistan'ın 'İlk ateş açtığı için vurularak öldürüldüğü'ni iddia ettiği 35 yaşındaki çoban Ülker'in cenazesi, Akyaka'da düzenlenen törenle gözyaşları arasında toprağa verildi.
 
Kars'ın Akyaka ilçesinin yaylasında inekleri otlatan Mustafa Ülker, Ermenistan sınırını geçen ineği almak için önceki gün gece, fiziki engel bulunmayan Türkiye- Ermenistan sınırını geçti. Ermenistan askerlerini görünce kaçmaya çalışan Ülker, askerlerin açtığı ateş sonucu sırtından vurularak öldürüldü.
 
Akyaka Kaymakamı Osman Uğurlu başkanlığında Akyaka sınır kapısında Ermenistan ile yapılan görüşmeden sonra çoban Ülker'in cenazesi alınarak Akyaka'ya getirildi. 
 
Azeri kökenli çoban Mustafa Ülker'in cenazesi ilçe mezarlığında kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Törene, Kaymakam Osman Uğurlu ile ilçe protokol üyeleri ve yakınları katıldı. 
 
ÇOBANIN ÜZERİNDEN SADECE ÇAKI ÇIKTI
 
Cenaze töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kaymakam Osman Uğurlu, Ermenistan'ın "İlk ateşi çoban açtı" açıklamasını şöyle değerlendirdi:
 
"Çobanın üzerinde her hangi bir silah olduğuna dair elimizde bir bilgi ve belge yok. Gerekli tahkikat ve incelemeler yapılıyor. Tabi ki onlar öyle açıklamalar yapacaklar. Muhtemelen kendilerini haklı çıkarmak için. Ama sonuçta bir çoban ve üzerinde bir silah olmadığı kesin.

Orantısız bir güç kullanıldığı açıkça ortada. Çünkü ölüm hadisesi, arkasından, sırtından vurularak gerçekleşmiş. Üzerinde sadece bir çakı var. Onun haricinde her hangi bir silah, her hangi bir şey bulunamadı.

Kendilerinin de bu şekilde bize verebilecekleri her hangi bir silah veya bir kovan, kurşun ya da barut izi bir orada bulunduğumuz süre içerisinde biz verilmedi. Konuyla ilgili çalışmalar Dışişleri Bakanlığı nezdinde devam ediyor. Bizler gerekli protokol görüşmelerine devam edeceğiz."

DHA