Op.Dr. Özkan Çiçek (Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah – Estetik Cerrah )

Burunda estetik ya da tıbbi olarak kişiyi rahatsız edecek durumların bulunması halinde kişilere estetik burun ameliyatı yapılmaktadır.

Op.Dr. Özkan Çiçek (Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah – Estetik Cerrah )
20 Nisan 2021 Salı 10:33 tarihinde eklendi.

Burun Ameliyatı ve İyileşme Süreci
 

Burunda estetik ya da tıbbi olarak kişiyi rahatsız edecek durumların bulunması halinde kişilere estetik burun ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyattaki temel amaç kişilerin hem estetik hem de fonksiyonel olarak iyi bir buruna sahip olmasıdır. Ancak işlem zorlu ve zaman isteyen bir işlem olduğu için iyileşme sürecini de ameliyatı geçirecek kişileri bilmelidir.
 

Estetik Burun Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
 

Burun estetiği ameliyatı temel olarak burunun yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Özellikle bazı durumlarda bulunan kişiler tarafından burun estetiği yaptırılması istenmektedir. Bu durumlar;
 

  • Burunda genetik problemlerin bulunması: Bazı bireylerde genetik olarak kemer, büyük burun, burun eğriliği gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu durumda kişiler burunlarının görüntüsünden rahatsız olarak estetik yaptırmak istemektedir.
  • Dışarıdan alınan darbe: Yüz üstü düşmek, yüze bir cisim çarpması gibi durumlarda buruna alınan darbelerde tem tıbbi hem de estetiksel problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu durumda kişilerin burun estetiği olması kaçınılmaz hale gelmektedir.
  • Burun şeklinden kaynaklı nefes problemleri: Burunda bulunan yamukluk, eğrilik ya da fark edilemeyen kırıkların yanlış kaynaması sonucunda kişilerde nefes problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu nefes problemleri kişilerde yorgunluk, uykusuzluk gibi ciddi problemlere neden olmaktadır.
     

Bu durumlar dışında kişinin burun estetiğine ihtiyacı olduğuna karar verilirse de estetik işlemi gerçekleştirilmektedir.
 

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 

Burun estetiği yapılırken işlem estetik yapılan buruna göre değişiklik göstermektedir. Bir burunda hem kemik düzeltilmesi, hem kıkırdak dokusunun yeniden şekillendirilmesi gibi durumlar gerçekleştirilebilir. İşlem öncesinde burnunuz için en iyi işlemler belirlenmektedir.
 

Ameliyat anında öncelikle kişiye genel anestezi uygulanır. Bunun ardından burun derisi dikkatlice açılır. Burun dokusu, kemikleri ve değişimi yapılacak unsurlar gerçekleştirilir. İşlemin ardından buruna yeni şekli verilmiş olur. Deri yeniden kapatılır ve yeni burun boyutuna göre biçimlendirilir. Ardından kişi uyandırılarak 2 saat müşahede altında tutulmaktadır. Kişi kendini iyi hissedince taburcu edilir.
 

Estetik Burun Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?
 

Burun estetiği öncesinde kişinin yapması gereken bazı hazırlıklar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kullanılan ilaçlardır. Eğer kişi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa işlemden önce kullanmamalıdır. Ayrıca kullanılan düzenli ilaçlar bulunuyorsa doktora danışarak kullanımı gerçekleştirilmelidir.
 

Ameliyattan 1 hafta öncesine kadar sigara içmeye ara verilmelidir. Ameliyattan sonra da sigara içmekten kaçınmak kişi için faydalı olacaktır. Ayrıca aynı sürede alkol tüketiminden de kaçınılması gerekir.
 

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
 

Burun ameliyatı sonrasında kişi morluk ve şişlikler ile karşılaşacaktır. Bu nedenle burun ve göz çevresine soğuk kompres uygulamak gerekmektedir. Ayrıca kişi kafası her zaman yüksek ve düz olacak şekilde uyumalıdır.
 

Burun içi pansumanının çıkarılmasının ardından kişi doğal deniz tuzu karışımı basınçlı su ile burnunun içerisinde bulunan kanlı mukusu temizlemelidir. Bu temizleme işlemi sırasında acele edilmemelidir.
 

İşlemin ardından ilk 1 ay boyunca burun doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Ayrıca burun üzerine gözlük, güneş gözlüğü gibi baskı uygulayacak aksesuarlar da kullanılmamalıdır.
 

Estetik Burun Ameliyatı İyileşme Süreci
 

Estetik burun ameliyatı ve iyileşme sürecizaman almaktadır. Bu nedenle kişiler acele etmemeli ve burnunu bu sürede çevresel etkenlerden korumalıdır. Özellikle iyileşmenin hızlanması için beslenmeye dikkat edilmeli ve darbelerden uzak durulmalıdır.
 

İyileşmenin ilk adımları ameliyatın ardından 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir. 2 ay içerisinde kişi günlük hayatına büyük ölçüde devam edebilmektedir. Ancak asıl iyileşme 6.aydan itibaren başlamaktadır. Burun 1 yıl içerisinde ise tamamen iyileşir. Estetiğin ardından tam olarak iyileşme ve şekillenmenin tamamlanması ise 2 yıl içerisinde bitmektedir.
 

Estetik Burun Ameliyatının Kişilerde Yarattığı Sonuçlar
 

Estetik burun ameliyatının gerçekleştirilmesi durumunda karşılaşılan zorluklar kişiler için caydırıcı olabilmektedir. Burun ameliyatı iyileşme süreci ağrılı ve zorlu olabilmektedir.  Ancak gerçekleştirilen küçük bir işlemin ardından dahi büyük etkiler görülebilmektedir. Özellikle kişiler kendilerini özgüven olarak daha iyi hisseder.
 

Burunda bulunan tıbbi problemler de ortadan kalktığı için horlama, nefes zorlukları da ortadan kalkmaktadır. Kişilerin uyku kalitesi yükselir ve kondisyonları artış gösterir.

 

https://www.drozkancicek.com/