Ortalığı karıştıran Can Bonomo haberi

Can Bonomo'nun Eurovision Şarkı Yarışması'na gitmeyeceği iddiaları Twitter'da tartışmalara neden oldu

Ortalığı karıştıran Can Bonomo haberi
22 Mart 2012 Perşembe 09:06 tarihinde eklendi, 1.079 kez okundu.

 

Bakü'de yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Can Bonomo'nun bir blogda yarışmaya katılmayacağı söylentileri, twitter'da tansiyonun yükselmesine neden oldu. Ancak magazinci Savaş Kalafat araya girerek bu haberin doğru olmadığını açıkladı. Kalafat'ın konu ile ilgili Can Bonomo'nun menajeri ile görüştüğünü ve bu haberin gerçekdışı olduğunu söylemesiyle yüreklere su serpildi.
 
İŞTE O HABER:
 
CAN BONOMO EUROVISION'DAN NEDEN ÇIKARILDI?
 
2012 yılında Eurovision'da Türkiye'yi temsil edecek olan Can Bonomo'nun bugün bazı çevrelerden gelen şok bir haberle, Bakü'de yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasından çıkarıldığı konusu gündeme bomba gibi düştü.
 
Bu konu hakkında TRT henüz bir basın açıklaması yapmazken, Can Bonomo'nun yakın çevresi bu kararın kendisi tarafından değil, resmi kurumlar tarafından alındığını belirtti. Can Bonomo kendi resmi sitesinden bu haberi duyurmadı, ancak yakın çevresine "nedenin ne olduğunu tahmin ettiğini" söyledi.
 
Kendisine ulaştığımız Can Bonomo konuyla ilgili üzgün olduğu ve henüz konuşmak istemediğini, TRT 'nin konuya açıklık getirmesi gerektiğini, ancak bundan sonra konuyla ilgili açıklama yapabileceğini belirterek suskunluğunu korudu. Yetkili kurumların bugun akşam saatlerinde bir açıklama yapması bekleniyor.
 
TRT'nin aldığı bu karar basında sıkça yer alan 'Can Bonomo Yahudi mi, değil mi?' tartışmasının bir sonucu olabileceğini akıllara getirdi. Can Bonomo her ne kadar 'Türk'üm' dese de bazı çevreler tarafından hakkında çıkan 'Yahudi'oldukça eleştirilmiş ve bu çevrelerin hedefi haline gelmişti.
 
Bu konu, dış basında da daha önce yer almış, Can Bonomo'nun orijininin İtalya olduğunu yazan yabancı kaynaklı Eurovision siteleri ise Bonomo'nun Yahudi olduğunu da vurgulamıştı.
 
Peki bu DİL, DİN, MEZHEP konusu neden bu kadar önemli?
 
Daha önce de Eurovision ile ilgili, 'şarkı hangi dilde olmalı' tartışmalarına bu sefer de din ve mezhep mi ekleniyor?
 
EUROVISION kurallarına göre, yarışmaya katılacağı bildirilen sanatçı, yarışmadan çekilirse; o ülke yeni bir aday sunamıyor ve yarışmacı direkt olarak elenmiş sayılıyor.