ÖSYM'de elle aramaya devam

ÖSYM, geçen yıl yayınlanan sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirleri duyurusunu güncelledi.

ÖSYMde elle aramaya devam
23 Kasım 2011 Çarşamba 11:25 tarihinde eklendi, 1.318 kez okundu.

 

Buna göre, sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üzerleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya detektörle aranacak, çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz sınav binasına kesinlikle alınmayacak. 
 
Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacak.
 
Adaylar sınavın yapılacağı binaya, sadece Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve şifreleri ile internetten kendilerinin edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportu ile alınacak. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunacak, pasaportun süresi geçerli olacak. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek.
 
Sınava giren adaylardan ilgili sınava ait Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı/süresi geçerli pasaportu yanında olmayan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacak. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı halde Sınav Merkezi yöneticilerinin, ÖSYM temsilcilerinin, bina veya salon görevlilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacak. Sadece zorunlu askerlik görevini ifa edenler ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport yerine kimlik belgesi olarak kabul edilecek.
 
Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker ÖSYM tarafından her bir aday için temin edilecek. Adaylar sınava şeffaf şişe içinde su getirebilecek.
 
Sınavın yapıldığı her salona en az bir adet duvar saati ÖSYM tarafından temin edilecek.
 
Sınavdan önce tüm sınav yapılacak binalar emniyet görevlileri ve bina sınav görevlileri tarafından detaylı biçimde aranacak ve bina içinde bulunan her türlü cep telefonu ve kablosuz iletişim aracı sınav güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde etkisiz hale getirilecek.
 
Sınav süresince, sınav binasında bina sınav sorumlusu ve emniyet görevlileri dışında hiç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunmayacak.
Sınav başladıktan sonra, sınavın toplam süresinin 4'te 3'ü kadar zaman geçmeden, toplam süresi 120 dakika olan sınavda 90 dakika geçmeden ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacak.
 
Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet ihtiyacı için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacak. Sınav salonundan dışarıya çıkan aday kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacak. Sınavın toplam süresinin 4'te 3'ü tamamlanmadan sınav salonundan ayrılan aday, bu süre doluncaya kadar sınav binası içerisinde bekletilecek.
Sağlık nedeniyle sınav süresince tuvalet ihtiyacı olanlar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile ÖSYM'ye bildirecekler ve kendilerinin özel bir sınav binasında sınava alınmalarını talep edebilecek.
 
Duyuruda, bu nedenle bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları istendi.