"Özgürlük sadece dışarıda olmak değil"

“İnternet Andıcı” davasında tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden açıklama yapan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, görev yaptığı dönemde konuştuğu için tutuklandığını savunarak, “Özgürlük sadece dışarda olmak değildir" dedi.

Özgürlük sadece dışarıda olmak değil
11 Mart 2012 Pazar 08:29 tarihinde eklendi.

 

“İnternet Andıcı” davasında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, avukatı aracılığıyla Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.
 
Silivri Cezaevi'nde bulunan emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “Özgürlük sadece dışarda olmak değildir" dedi.
 
İlker Başbuğ, cezaevinin kısıtlayıcı koşullarının kendisini özgür hissetmesini engellemediğin söyledi.
 
Genelkurmay Başkanlığı döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) karşı yürütülen "psikolojik ve asimterik yıpratma harekatı"na karşı mücadele ettiğini vurgulayan İlker Başbuğ, suçlamalara da yanıt vererek, "Varlığı halen kanıtlanmamış bir terör örgütüyle ilgili, TSK personelinin masumiyet karinesi hiçe sayılarak, kamuoyunda haksız ithamlarla yıpratılmasına karşı çıktım" dedi.
 
Kendi döneminde görüşlerini yetkili makamlarla ve zaman zaman da kamuouyla paylaştığını belirten emekli Orgeneral İlker Başbuğ "Bugün, inanıyorum ki, adeta konuştuğum için Silivri’de tutuklandım" diye konuştu.
 
Tutuklanmasının kişisel olarak düşünülme mesi gerektiğini de vurgulayan İlker Başbuğ, “Bir kimseye hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı hem de silahlı terör örgütünün yöneticisi demek her şeyden önce TSK’ya yöneltilen ağır bir suçlamadır" ifadesini kullandı.

NTV