Pakistan'da darbe sesleri

Pakistan ordusu, Başbakan Yusuf Rıza Gilani’nin Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani’yi anayasayı ihlal etmekle suçlamasının “çok ciddi sonuçları olabileceğini” belirterek hükümeti uyard

Pakistanda darbe sesleri
11 Ocak 2012 Çarşamba 15:14 tarihinde eklendi.

 

Pakistan'da ordu yetkilileri ile sivil hükümet arasındaki söz savaşında tansiyon giderek yükseliyor.           
 
Son olarak ordudan bugün yapılan açıklamada Başbakan Gilani'nin Genelkurmay Başkanı'nı anayasayı ihlal etmekle suçlamasının "çok ciddi sonuçlar" yaratabileceği belirtildi. 
 
Askerin bu açıklaması, geçmişte birçok sefer askeri darbeye sahne olan Pakistan’da sivil hükümetin bir kez daha darbeyle sona erebileceği endişelerini doğurdu.
 
"MEMOGATE"
Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari yönetimi, kısa bir süre önce emekli bir general olan ve ordunun hükümetteki temsilcisi olarak kabul edilen Savunma Bakanı emekli Korgeneral Naim Halid Lodhi'nin görevine son vermişti.
 
“Memogate” adıyla bilinen ve hükümetin, geçen yıl, askeri darbe korkusuyla ABD’den destek istediği öne sürülen skandal, siviller ile ordu arasındaki gerginliği iyice tırmandırdı. Yüksek Mahkeme, Memogate belgelerinin Zerdari hükümeti tarafından hazırlanıp hazırlanmadığının belirlenmesi için soruşturma başlattı.
 
GENERALLER İFADE VERDİ
Skandalla ilgili soruşturma kapsamında, Genelkurmay Başkanı Kayani ve Pakistan istihbarat servisi ISI'ın başkanı Korgeneral Ahmed Paşa, mahkemeye ifade vererek, belgenin orduya karşı hazırlanmış bir komplo olduğunu savundu.
 
Başbakan Gilani ise bu hafta içinde Çin’deki bir gazeteye verdiği demeçte, Kayani ve Paşa’nın verdikleri ifadeyle anayasayı ihlal ettiklerini belirtti. 
 
Pakistan haber ajansı tarafından da yayımlanan açıklamaların ardından ordu, hükümeti sert bir şekilde uyardı.
 
ORDUDAN MİSİLLEME
Ordudan gelen cevapta, “Hükümetin açıklamasının dallanıp budaklanabileceği ve Pakistan adına çok ciddi sonuçları olabileceği” ifade edildi.
 
Bu gelişmelerin yaşandığı günlerde, Savunma Bakanı Lodhi, ifadelerin mahkemeye sunulması aşamasında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevinden alındı.
 
Lodhi'nin, orduyla olan bağlantısı nedeniyle bir sivil bir savunma bakanından çok daha güçlü kabul ediliyordu..