Pandeminin etkisi azaldı diye el hijyeninden vazgeçmeyelim!

Pandemi süresince ellerimizi daha sık yıkamak ve antibakteriyel sabun kullanmak vazgeçilmezimiz oldu. Salgının etkisi azalsa da ellerimiz bakteri ve virüslerin geçiş yeri konumunda olduğu için pandemide kazandığımız sık el yıkama alışkanlığımızdan vazgeçmemeliyiz. Ancak pH değeri cildimizle uyumlu olmayan sabunlar alerjik reaksiyonlara sebep olurken, antibakteriyel olanları da gereğinden fazla kullanmak ciltteki yararlı bakterileri öldürebiliyor. El temizliği ve el hijyeninin farklı şeyler olduğ

Pandeminin etkisi azaldı diye el hijyeninden vazgeçmeyelim!
18 Ağustos 2022 Perşembe 11:49 tarihinde eklendi.
Pandemi süresince ellerimizi daha sık yıkamak ve antibakteriyel sabun kullanmak vazgeçilmezimiz oldu. Salgının etkisi azalsa da ellerimiz bakteri ve virüslerin geçiş yeri konumunda olduğu için pandemide kazandığımız sık el yıkama alışkanlığımızdan vazgeçmemeliyiz. Ancak pH değeri cildimizle uyumlu olmayan sabunlar alerjik reaksiyonlara sebep olurken, antibakteriyel olanları da gereğinden fazla kullanmak ciltteki yararlı bakterileri öldürebiliyor. El temizliği ve el hijyeninin farklı şeyler olduğunu belirten Beyaz Kağıt Ar-Ge Müdürü Abdullah Avşar, doğru ürün kullanımı hakkında basit ama etkili olabilecek ip uçları verdi.
 
Ellerimiz, vücudumuzun dış ortamla en çok temas eden bölgesi olmakla birlikte bakteri ve virüslerin de birer geçiş yeri konumunda. Bu nedenle el hijyenine dikkat etmek hastalıklarla mücadelenin en önemli kurallarından biri. El temizliğimiz için bilinçsiz kullandığımız sabunlar ise hijyen sağlamak yerine bakterileri daha dirençli kılıyor; bu da mantar veya egzama gibi cilt hastalıklarına yol açabiliyor.
 
El hijyeni için güvenli antibakteriyel sabun şart…
 
El hijyeni için katı sabun yerine antibakteriyel sıvı sabun kullanılması gerektiğini belirten Beyaz Kağıt Ar-ge Müdürü Abdullah Avşar, “Antibakteriyel sabunların ileri düzey hijyen sağlıyor düşüncesiyle sık kullanılması doğru değil. Bu ürünler sık kullanıldığında eğer bir de içeriği cildimizle uyumlu değilse alerjik reaksiyonlara sebep olabildiği gibi ellerde kuruluk ve çatlamalara da yol açabiliyor. Bu durum sandığımızın aksine ellerimizi mikroplara daha açık hale getiriyor. Bu nedenle aloe vera bitki özü takviyesi kullandığımız Peros “Antibakteriyel & Aloe Vera” sıvı sabunda hem mikropların önüne geçmeyi hem de cildin sağlıklı yapısını korumayı hedefledik. Zararlı bakterileri %99,9 öldüren Aloe Vera içerikli antibakteriyel sıvı sabun, 5.5 ph seviyesiyle de cildin tabii dengesini koruyor. Yüzde 98 doğal içeriğe sahip Antibakteriyel & Aloe Vera, dermatolojik olarak tüm testlerden de başarıyla geçti. Aynı zamanda formülündeki gliserin ve doğal yağlar sayesinde cildin nem dengesini korurken hassas ciltlerin en büyük şikayeti olan kurumanın da önüne geçiyor” dedi.
 
Toplu yaşam alanlarında katı değil sıvı sabun tercih edilmeli…
 
Avşar, “Katı sabunlar ortak alanda pek çok kişi tarafından defalarca kullanıldıkları için üzerlerinde zamanla bir çok mikroorganizmanın üremesine neden olabiliyor. Bundan dolayı özellikle toplu yaşanan alanlarda katı sabun kullanımı hijyen açısından önerilmemekte. Sıvı sabunlarda ise durum farklı; gerekli miktarda ele alındıktan sonra, ambalaj içerisinde kalanıyla hiçbir şekilde temas olmuyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus; tercih edilen sabunun Sağlık Bakanlığı’ndan alınmış biyosidal ruhsatının olması ve cildin antibakteriyel sabunlarla gereğinden fazla yıkanmaması. Aksi halde ciltteki yararlı bakteriler de ölüyor. Bu da türlü cilt problemlerine yol açıyor. Birçok insan, gün içinde ellerini doğru teknikle yıkamıyor. Etkin bir el hijyeni, her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanmasıyla sağlanabilir. Sadece 30 saniyede uygulanabilecek doğru el yıkama tekniğiyle, bulaşıcı ve salgın pek çok hastalığa karşı önlem almak mümkün. Antibakteriyel sabunları kullandıktan sonra da ellerimizi iyice durulamamız gerekiyor. Ellerimizde sabun artığının kalması cilt sağlığı için olumsuz bir durum. Antibakteriyel sabunlar ancak doğru ve bilinçli kullanıldığında mikrop ve virüsleri etkisiz kılmaktadır” açıklamalarında bulundu.